Město převzalo tři objekty stálého lehkého opevnění

Ve středu 6. září došlo k oficiálnímu převodu tří objektů lehkého vojenského opevnění, tzv. „řopíků“, do majetku města. Tento bezúplatný převod schválilo Zastupitelstvo města Loun na svém zasedání již 10. dubna tohoto roku. Město Louny získalo historické objekty od Ministerstva obrany České republiky.

Město na základě smlouvy získalo betonové objekty lehkého vojenského opevnění z roku 1937, konkrétně typy A-120, které se nacházejí na břehu řeky Ohře pod ZŠ J. A. Komenského a na Městském koupališti v Lounech a dále typ A-220Z na lounském výstavišti. Na všech objektech jsou zabetonovány nejen vchody, ale i boční střílny a granátové skluzy. Dodnes jsou na lounských lehkých vojenských opevněních zachovány některé původní detailní prvky, například část maskování nebo oka na maskovací sítě.

„Jsme rádi, že se převod uskutečnil, protože tyto objekty patří k historii města. Do budoucna bychom chtěli zpřístupnit veřejnosti objekt na lounském výstavišti, protože je ze všech převedených objektů nejlépe dostupný a také poměrně zachovalý,“ uvedl k převodu místostarosta města Mgr. Jan Čermák.

Více k jednotlivým objektům lounského lehkého vojenského pevnění naleznete na:

Objekt č. 57/A – 120N – pod ZŠ J.A. Komenského

https://www.ropiky.net/dbase_objekt.php?id=1075719346

Objekt č. 58/A-120Z – v areálu Městského koupaliště v Lounech

https://www.ropiky.net/dbase_objekt.php?id=1075719347

Objekt č. 59/ A – 220Z - na lounském výstavišti

https://www.ropiky.net/dbase_objekt.php?id=1075719349