Starostové jsou pravidelně informováni o dostavbě D7

1

V pátek 10. února se na lounské radnici uskutečnila pravidelná prezentace průběhu příprav a realizace dílčích prací na dostavbě D7. Zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) informovali starosty obcí, v jaké fázi procesu se nacházejí jednotlivé úseky D7.

První část prezentace byla věnována představení realizačního týmu, který se na dostavbě D7 podílí. Následně byla posluchačům představena legislativní složitost procesu získání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Popsána byla i možná rizika, díky kterým není možné garantovat všechny termíny realizace. Hlavními zmiňovanými riziky byly: vypořádání majetkoprávních vztahů, nové požadavky normy a předpisy, připomínkovací řízení dotčených úřadů a správců nebo EIA (hodnocení vlivu záměru na životní prostředí). Starostové měli možnost se seznámit i s orientačními náklady na stavbu jednotlivých úseků. Pro úsek Louny, v délce 6,2 km, je počítáno s nálady zhruba 1 mld. Kč. V úseku Chlumčany, o délce 4,4 km, jsou odhadované náklady vyšší (cca 2,1 mld. Kč) zejména kvůli rozsáhlým zemním pracím a mostním objektům. Odhadované náklady na dostavbu 6 úseků D7 (Slaný, Panenský Týnec, Chlumčany, Louny, Postoloprty, Bitozeves) jsou vyčísleny na zhruba na 9,9 mld. Kč. Dostavba bude financována z národních zdrojů.

Realizační tým přípravy D7 představil jednotlivé úseky připravované dálnice, včetně stupně jejich rozpracovanosti. Pro úseky Louny zkapacitnění obchvatu a Chlumčany zkapacitnění upozornil na cca 8 měsíční zpoždění oproti původnímu harmonogramu z důvodu zpracování nové dokumentace EIA. Nové zpracování EIA probíhá současně s projektovou přípravou. Předpokládaný termín dokončení těchto dvou úseků je v roce 2022.

Vizualizace připravovaných úseků:

ŘSD ČR - Rychlostní silnice R7 - Chlumčany, zkapacitnění -