Sdělení původcům odpadů

právnickým osobám a fyzickým osobám oprávněných k podnikání, při jejichž činnosti vznikají odpady

Ze zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, v platném znění, vyplývá původcům odpadů několik povinností, které jsou dány ustanoveními § 16 - povinnosti původců odpadů:

1. Původce odpadů je povinen zařazovat a shromažďovat odpady utříděné podle jednotlivých druhů a kategorií. Postup pro zařazování odpadů je stanoven vyhláškou MŽP č. 93/2016 Sb., Katalog odpadů.
  2. Původce odpadů je odpovědný za nakládání s odpady do doby jejich předání osobě oprávněné k jejich převzetí (osoba oprávněna podle zákona o odpadech a živnostenského zákona).

Z toho vyplývá, že povinností původců odpadů je odpad třídit a dále předávat pouze oprávněným osobám. Ke splnění této povinnosti je možné využít služeb sběrného dvora umístěného v ul. Václava Majera 2898, Louny – areál oprávněné společnosti k nakládání s odpady Marius Pedersen a.s., či služeb jiné společnosti, která má oprávnění k nakládání s odpady k jejich převzetí.

V oblasti separovaného odpadu (papír, plast, sklo, nápojové kartony) město Louny nabízí fyzickým osobám oprávněným k podnikání a právnickým osobám možnost smluvně se zapojit v oblasti nakládání s těmito odpady do systému města. Na základě uzavřené smlouvy lze využívat nádoby na separovaný odpad, které jsou rozmístěny po městě a jsou určeny pouze pro potřeby občanů. Cena je stanovena na 1.200 Kč bez DPH/rok.

V případě zájmu o zapojení se do systému obce kontaktujte pracovnici odboru správy majetku Ing. Vladimíru Váchovou, tel. 415 621 147, e-mail: v.vachova@mulouny.cz.

Dále upozorňujeme, že každý podnikající subjekt má povinnost:

• zabezpečit odpady před nežádoucím znehodnocením, odcizením nebo únikem
  • vést průběžnou evidenci o odpadech a způsobech nakládání s nimi
  •  podle produkce odpadů za kalendářní rok (více jak 100 t ostatních odpadů nebo 100 kg nebezpečných odpadů) je povinností zaslat do 15. února následujícího roku obecnímu úřadu obce s rozšířenou působnost hlášení o produkci a nakládání s odpady.

V případě dotazů ohledně povinností fyzických osob oprávněných k podnikání a právnických osob kontaktujte pracovnici Městského úřadu Louny, odboru životního prostředí ing. Marcelu Novákovou, tel. 415 621 279, e-mail: marcela.novakova@mulouny.cz

odpad

15.3.2017 11:27:49 | přečteno 114x | Mgr. Kamila Jarolímková