Rekonstrukce pomníků výsadkářům padlým dne 17.10.1944 v Lounech Na Mělcích

U příležitosti 70. výročí událostí 2. světové války proběhlo dne 16.10.2014 od 14 hodin u pomníku na Mělcích vzpomínkové setkání s položením věnců. Kromě zástupců válečných veteránů a armády, představitelů města a několika desítek občanů byl přítomen i poslední žijící člen partizánské skupiny Jana Koziny – plukovník v.v. Josef Stach.

Více ve fotogalerii.

Z důvodu důstojných oslav 70. výročí události 2 světové války byla provedena rekonstrukce dvou památníků výsadkářům padlým dne 17.10.1944 v Lounech Na Mělcích.

Akce byla finančně podpořena z Dotace na zabezpečení péče o válečné hroby poskytované v rámci programu Ministerstva obrany ČR "Zachování a obnova historických hodnot".

U pomníků na Mělcích (místo seskoku parašutistů) byla provedena rekonstrukce opukového zdiva a vyhotovena přístupová komunikace pro pohodlnější navštívení tohoto místa a aby byl umožněn přístup i osobám s omezenou schopností pohybu. U druhého pomníku na křižovatce u Penny Marketu (původní hrob výsadkářů) došlo k rozšíření plochy před pomníkem a plochy pro kladení věnců. U obou pomníků byla rovněž pořízena nová lavička a upravena okolní zeleň.
Náklady na celou akci činily 90.507 Kč vč. DPH. Rekonstrukci provedla stavební firma Milan Nipauer, Černčice, Nad Pivovarem 452, vzešlá z řádného výběrového řízení.

Pomníky výsadkářům jsou připomínkou tragické události 2. světové války, kdy po výsadku, který byl původně směřován na Šumavu, tři ze 17 sovětských parašutistů umírají v Lounech Na Mělcích při přestřelce s německými vojáky. Němci těla vojáků odvezli na západní okraj Loun, na křižovatku Žatec Chomutov, kde je zakopali. Na hrobě se však začaly objevovat květiny, těla byla proto vykopána a odvezena do Terezína, tam spálena a jejich popel vysypán do Labe.
Zastřelení sovětští výsadkáři Věra Morgunovová, Vladimír Jastremski a Nikolaj Kosenkov byli příslušníky prvního smíšeného výsadku (občané Sovětského svazu a Československa), který odstartoval v říjnu 1944 z polského letiště Řesuv.

Pomníky připomínající tuto událost byly vybudovány na obou místech – seskoku i původního hrobu výsadkářů.

Pomník na Mělcích
Symbolický pomník nacházející se na místě, kde výsadkáři po boji padli. Byl postaven podle návrhu lounského rodáka, inženýra architekta Pavla Bareše z Prahy, slavnostně byl odhalen 15. září 1946.

Pomník na křižovatce u Penny marketu
Symbolický pomník nacházející se na místě, kde byla mrtvá těla výsadkářů původně pohřbena německými vojáky. Pomník byl zhotoven roku 1976 podle návrhu výtvarníka, pedagoga a fotografa působícího v Lounech profesora Vladislava Mirvalda.

FOTOGALERIE PROJEKTU

FOTOGALERIE - VZPOMÍNKOVÁ AKCE