Masaryk už oblékl hliněný kabát

Dne 8. června opět navštívili zástupci města Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích, kde pro Louny vzniká socha T. G. M. Oficiální návštěvy se zúčastnili radní města Loun Michal Pehr, zastupitel města Vladimír Antonín Hons, architekt města Pavel Čermák a zástupkyně odboru správy majetku Městského úřadu v Lounech.

Hlavním bodem programu byla konzultace přítomných s akademickým sochařem Ladislavem Jezberou nad modelem sochy T. G. M vytvořeným ze sochařské hlíny. U figurálního sochařství je hliněný model neodmyslitelnou součástí práce sochaře. Model je zmenšen a měří cca 90 cm a slouží sochaři k vymodelování nejmenších detailů sochy. Nad modelem byla diskutována hlavně přeprava budoucího díla a jeho ukotvení před Základní školou J. A. Komenského v Lounech. Nyní bude následovat fáze vytváření sádrového modelu v poměru 1:1, podle kterého vznikne forma na odlití finální bronzové sochy.

Finální 230 cm vysoká bronzová socha na kamenném podstavci bude zhotovena podle původního návrhu akademického sochaře Otakara Švece a na své původní místo se vrátí po více než 70 letech.

Na sochu T. G. M. můžete stále přispět ve veřejné sbírce a to bezhotovostně na účet sbírky 4651858359/0800 nebo darováním finančních prostředků do pokladničky na Městském informačním centru v Lounech.

Výroba modelu sochy TGM

16.6.2017 11:57:19 | přečteno 36x | Mgr. Kamila Jarolímková