Standard č. 14a - Návaznost výkonu sociálně právní ochrany dětí na další subjekty

14a  Orgán sociálně-právní ochrany zprostředkovává a doporučuje klientům služby jiných fyzických a právnických osob podle jejich potřeb, a to v souladu s cíli podpory stanovenými v individuálním plánu ochrany dítěte

Pracovníci OSPOD Městského úřadu Louny se při výkonu sociálně-právní ochrany dětí řídí Zákonem č. 359/1999 Sb. o sociálně-právní ochraně dětí v platném znění a směrnicí k uvedenému zákonu. Při výkonu sociálně-právní ochrany dětí pracovníci nepřekračují hranice své odbornosti a v případě nutnosti zprostředkovávají nebo doporučují využívání další sítě služeb. Se službami spolupracují v potřebném rozsahu. Tato spolupráce má návaznost na individuální přístup pracovníků k řešení jednotlivých situací dětí a jejich rodin.

Pracovníci v rámci SPOD vyhodnocují situaci dítěte a jeho rodiny a následně s rodinou, či s dítětem, zpracovávají individuální plán ochrany dítěte (dále IPOD). Při zpracování tohoto plánu pracovníci na základě zjištěných skutečností rozlišují míru potřebné podpory a volí způsob konkrétní pomoci (zprostředkují nebo doporučí služby jiných fyzických či právnických osob). V konkrétních cílech podpory, uvedených v jednotlivých individuálních plánech ochrany dítěte, jsou mj. uvedeny jednotlivé podílející se, doporučené, či zprostředkované organizace, či služby, zapojené do konkrétní podpory rodiny a dítěte.  V IPODu mohou být uvedeny i konkrétní osoby, jako zástupci těchto organizací, podílející se na realizaci cílů IPOD.

Způsob konkrétní podpory:

Zprostředkování služby

• Koordinátor případu sám po dohodě s rodinou a dítětem zprostředkuje poskytnutí soc. služby jiné fyzické nebo právnické osoby.
  • Služba může být zprostředkována osobním kontaktem koordinátora případu se zástupcem organizace, telefonním kontaktem, písemně (DS, e-mailem nebo dopisem) nebo po dohodě s koordinátorem případu jiným odborným pracovníkem.
  • Zástupce zprostředkovávané organizace je účasten při tvorbě individuálního plánu ochrany dítěte a společně s rodiči, či s dítětem, je součástí naplňování cílů podpory dítěte.

Doporučení služby

• Koordinátor případu může dle závažnosti  situace a schopností a možností rodiny službu pouze doporučit.
  • V tomto případě je důraz dán na aktivní přístup k řešení situace samotnou rodinou. Zároveň mají pracovníci k dispozici databázi poskytovatelů sociálních služeb v ORP Louny s adresami a kontakty na zástupce těchto organizací na katalog sociálních služeb a katalog soc. služeb ústeckého kraje.
    • Tyto databáze jsou průběžně aktualizovány.
    • Databáze služeb jsou k dispozici na www stránkách MÚ Louny.

Spolupráce s fyzickými a právnickými osobami

• Spolupráce s fyzickými a právnickými subjekty poskytujícími služby SPOD je nastavována individuálně dle potřeb a podpory rodiny a dítěte.
  • Systém spolupráce je nastaven i prostřednictvím Komise SPOD, kde jsou řešeny komplikované případy a pořádány případové konference.
    • S jednotlivými spolupracujícími organizacemi a službami jsou v rámci nastavované spolupráce s OSPOD uskutečňovány podle potřeby společná setkání s cílem vymezit hranice spolupráce a nastavit co nejefektivnější způsoby podpory směrem ke klientům OSPOD.
  •  Intenzivní spolupráce probíhá i s pracovnicemi sociální práce MÚ Louny,tato spolupráce se odráží ve vymezení kompetencí  pracovníků jednotlivých oddělení a zapojení konkrétní podpory v souladu s cíli podpory v individuálních plánech ochrany dětí.
26.7.2017 13:40:45 | přečteno 22x | Mgr. Kamila Jarolímková