Standard č. 13 - Vyřizování a podávání stížností

13a Orgán sociálně-právní ochrany má zpracována pravidla pro podávání, vyřizování a evidenci stížností v podobě srozumitelné pro všechny  klienty

13b  Orgán sociálně-právní ochrany informuje klienty a další osoby o možnosti  podat stížnost, a to způsobem srozumitelným klientům a dalším osobám

Městský úřad Louny má pro případ stížností zpracovaná pravidla  -  Pravidla Rady města Louny „pro přijímání a vyřizování petic a  stížností“ v platném znění.

V souladu se Standardy kvality sociálně-právní ochrany dětí má orgán SPOD zpracován postup  pro podávání stížností ( viz. příloha č. 1 a 2).

I. Cílem procesu řešení stížnosti je zvýšení kvality poskytování sociálně-právní ochrany dětí.

II. Stížnost může podat:

• fyzická osoba
  • právnická osoba.

Důvody pro podání stížnosti:

• krácení práv a chráněných zájmů při nesprávném postupu orgánu sociálně  právní ochrany dětí,
  • proti nevhodnému chování pracovníků orgánu sociálně-právní ochrany dětí.

III. Informace k podání stížnosti jsou uveřejněny

• na nástěnkách před kancelářemi odboru SVaZ
  • na webu MÚ

IV. Po vyřízení stížnosti je tato založena odděleně od spisové dokumentace rodiny a je uložena u vedoucí odboru SVaZ.

V. V případě, kdy klient nebo další osoba nehodlá podat stížnost ve smyslu Pravidel Rady města v platném znění, může se obrátit na pracovníka orgánu sociálně právní ochrany dětí s podnětem ke konzultaci postupu orgánu sociálně-právní ochrany a situace dítěte.

Klient se s žádostí o řešení podnětu (který není stížností ve smyslu Pravidel RM) může obrátit na:

• koordinátora případu,
  • vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí odboru SVaZ,
  • vedoucí odboru SVaZ,
  • Krajský úřad ústeckého kraje,
  • MPSV,
  • Veřejného ochránce práv.

Podnět je nejprve řešen koordinátorem případu. Pokud nedojde k objasnění věci, bude s klientem věc projednána vedoucí organizační jednotky. Nedojde-li k vyřešení podnětu, bude věc vyřešena vedoucí odboru SVaZ. Pokud nebude stěžovatel spokojen, může se obrátit na Krajský úřad Ústeckého kraje, MPSV nebo Veřejného ochránce práv.

26.7.2017 13:40:38 | přečteno 26x | Mgr. Kamila Jarolímková