Rok 2004

LEDEN 2004
 
Silvestr a Nový rok
Novoroční projev
Chřipková epidemie
Záchranná služba
Stávka lékařů
Sportovci roku
Spolek rodáků
Konec mlékárny
Nemocnice
Počasí
Počet obyvatel
Muzeum – cihelny
Pololetní vysvědčení 

ÚNOR 2004

Poslanec K. Kühnl
Výstava V. Mirvalda
Orel mořský
Muzeum – Tibet
Divadlo – 10 tisíc diváků
Pamětní kniha Loun
Nálezy občanů
Omezení záplav
Praga Louny v zisku
Návrh na odvolání
Stop pro činžovní dům
Vrchlického busta
 
 
 

BŘEZEN 2004

Výstava J. Ziky
Konec zdravotní pohotovosti
Vlajka pro Tibet
Teror ve Španělsku
Načerno pokácené stromy
Stoleté narozeniny
Počasí
Galerie XXL
Hilbertův dům
Kasárna
Prezident Václav Klaus
 
 
 
 
DUBEN 2004
Zájem turistů
Příspěvek na Ranou
Hilbertův dům
Policie ČR v náhradní budově
Supermarket Billa
M. Nesvadba potěšil děti
LOSTR – Lounské strojírny
Rekordní výstava
Nezvyklý pokus o krádež
Nemocnice

Dar pro nemocnici

 

 

KVĚTEN 2004
Česko v EU
Memoriál Karla Raise
Strom EU
Otec a syn Jírové v muzeu
První lounský euroobčan
Nová farářka
Malíř Vladimír Malátek
Mistrovství ČR v bojovém umění
Začala předvolební kampaň
Odvolání ředitelky potvrzeno
Házená – Interliga

Májový podvečer s Kvítkem

 

ČERVEN 2004
Televizní soutěž
Galerie XXL
Archeologové v Lounech
Volby do Evropského parlamentu
Zajímavý koníček
Hilbertův dům
Nález peněz
Náměstí plné kachen
Lavičky na Pražské

Jubilejní návštěvnice divadla

 

 

ČERVENEC 2004
 
Evropský okruh handbiků
Setkání křesťanů
Z muzejního depozitáře
Výstava – Obyčejné nerosty
Oprava rozvodů vody
Děti vystavuji v čajovně
Rybník nebude
Cyklistika - Mléčný závod
Smlouva s Veneux-les Sablons
Konec Interligy házenkářů
SRPEN 2004
 
Požár márnice
Barendrecht – Louny 2004
Pamětní kniha města
Skautka na olympiádě
Slavnost - Lounské vábení
Výstava Dům 2004
Prezident Klaus
Nová ředitelka ZUŠ
 
 
 

ZÁŘÍ 2004
 
Japonci rozšiřují provoz
Kuriozity v muzeu
Zahradní město
Výstava Člověk v přírodě
Nafukovací hala
Den památek
Autosalon
Baráčníci – 110 let
Běh T. Foxe
Lounští fotbalisté
Elektroporcelán oceněn

ŘÍJEN 2004

 
Dechovka ve Španělsku
Sportovní hala
Záchranka v novém
Opravený pomník
Raškovy Louny
Ministr dopravy na radnici
Dřevěné schodiště
Hilbertův dům
Vydařený Halloween
Letec Fajtl vyznamenán
 
 
 
LISTOPAD 2004
 
Výstava panenek
Informační středisko
Stará vodárna
Volby krajských zastupitelů
ZUŠ – 55 let
Divadlo – rok od otevření
Slavnostní večer města
Nemocnice
VK Ohře má novou loď
Vánoční strom
Galerie XXL
Rozsvícení vánočního stromu
PROSINEC 2004
 
Úprava Holárkových sadů
Mikuláš
Spolek rodáků
Nové vedení kraje
Tržnice
EKO autobusy
Muzeum-vánoční trhy
Výstava betlémů
Přejmenování ulice
Počet obyvatel a bytů
Ekologické soutěže
Vánoce
Katastrofální zemětřesení

 

L E D E N   -   2 0 0 4
 
Silvestr a Nový rok
            Tak jsme zase o rok starší. Jak už bývá tradicí, zájem o konec roku na sněhu byl i letos v Česku veliký, někteří movitější odjeli za teplem k nejrůznějším mořím. Co jsem tak zaslechl v Lounech, většina obyvatel zůstala doma a dala raději přednost rodinné oslavě nebo návštěvě restaurace či hotelu s kulturním pořadem. Kultura je v posledních letech stále stejná, všechny televize opakují staré filmy, přetahují se o naštěstí hezké pohádky a v televizních „estrádách“ vystupují stejní zpěváci a herci se stejnými písničkami a scénkami… V Lounech proběhl Silvestr bez větších problémů, podle Městské policie někde padla při rvačce facka, bylo hlášeno rozbité okno, údajně od petardy, nejvíce stížností bylo hlášeno právě kvůli házení petard ještě několik hodin po půlnoci a během dne. Prvního narozeného občánka v Lounech tentokrát napsat nemůžu. Ne  že by se přestaly rodit děti, ale ve městě od srpna loňského roku není porodnické oddělení, a tak i lounské děti přicházejí na svět převážně v nedalekém Žatci.
 
Novoroční projev
            První novoroční projev k občanům České republiky přednesl 1. ledna prezident Václav Klaus a změnil při něm hned několik tradic. Zrušil monopol veřejnoprávních médií na přenos (Česká televize a Český rozhlas) a na rozdíl od svého předchůdce Václava Havla hovořil vestoje  a v přímém přenosu.
 

Chřipková epidemie

            Již od poloviny prosince je v Ústeckém kraji na mnoha místech registrována chřipková epidemie. Naštěstí naše město nezasáhla, i když všechny lékárny hlavně o Vánocích zaznamenaly větší prodej léků na kašel, rýmu a bolesti. Jak potvrdili i praktičtí lékaři, většinou se jedná o chřipku a respirační onemocnění. Zvýšený zájem o tyto léky a vitamíny pokračoval i v lednu, podle lékárníků si někteří občané nakupovali medikamenty spíše do zásoby.
 
 Záchranná služba
            Od 1. ledna byla žatecká Zdravotní záchranná služba (pod její správou byla i lounská záchranka) včleněna do Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. Pro pacienty by se nemělo touto, spíše organizační, záležitostí nic změnit. Veřejnost stále bude používat tel. číslo 155 a dovolá se na tentýž dispečink jako dříve, sanitky budou vyjíždět v našem regionu ze stanic v Lounech, Žatci a Podbořanech.
 

Stávka lékařů

            Na úterý 6. ledna byla vyhlášena na dobu od 11 do 12 hodin stávka praktických lékařů. Hlavním důvodem byl fakt, že zdravotní pojišťovny platí lékařům s velkým zpožděním (údajně až několik měsíců) a mnohdy je tak ohrožen provoz ordinace. V Lounech byly stávky spíše symbolické, neboť často probíhaly v době polední přestávky a nebo bylo v čekárně ordinace jen vyvěšeno prohlášení s informací o důvodu stávky.
 
Sportovci roku
            Ve středu 14. ledna se zaplnilo lounské divadlo převážně sportovci. Vyhlašovatelem ankety byly okr. výbor ČSTV a Deník Bohemia. Nejlepší sportovci okresů pak postupují do soutěže o Nejúspěšnějšího sportovce Ústeckého kraje. A jak dopadlo naše okresní kolo po sečtení hlasů? V kategorii „jednotlivců“ zvítězil Adam Janouš ze Žatce (motorismus), v kolektivech pak oddíl mužů SHK Louny (házená). V mládeži jednotlivců se nejlépe umístila Andrea Vanyšová ze Žatce (vodní slalom), v mládeži kolektivů – VK Ohře Louny (veslování) a jako nejlepší handicapovaný sportovec byl vyhlášen Luboš Jirka z Vroutku (cyklistika).
 

Spolek rodáků

            Spolek rodáků a přátel města Loun a okolí působí v Praze nepřetržitě již 57 let. Ovšem průměrný věk rodáků stále více narůstá, nyní tvoří je přes 95% členové nad 60 let. Podle slov dlouholetého předsedy ing. Bohumila Jelena se v Praze nedaří rozšiřovat členskou základnu
o mladší členy. Výbor vidí jako možnost posílit činnost spolku za pomoci členů přímo z Loun.  Dne 19. ledna se Praze uskutečnila plenární schůze rodáků a zde byl novým předsedou zvolen doc. dr. ing.Vladimír Valter, DrSc, (vědecký pracovník, narozen 1.1.1925), 1. místopředsedou se stal JUDr. mgr. Vratislav Janda, 2. místopředsedou ing. Jiří Šmíd. Pražský výbor tvoří dalších 5 členů – B. Císařovská, O. Keller, E. Grečnerová, V. Burešová, J. Vonková, lounský výbor má dva členy – T. Vavřínovou a D. Matějovou. Mimo svou pravidelnou pražskou činnost je přáním rodáků, aby se stále více lounských členů zapojovalo do práce v komisích přímo ve svém městě.
 

Konec mlékárny

            Lounská mlékárna, s.r.o., patří k dalším podnikům ve městě, ve kterém skončila výroba. Společnost byla silně zadlužena a  výrobu mléčných produktů ukončila k 31. prosinci loňského roku. Tím ztratí práci dalších nejméně 130 lidí, část zaměstnanců opustila závod již vloni, ostatní mají termín do konce března. Podle slov majitele Čestmíra Kořena by se do nového provozu muselo investovat řádově ve stovkách miliónů korun českých - požadavek po vstupu do Evropské unie - a i to nezaručovalo jistotu zachování provozu. Společnost se prý bude nadále věnovat jen obchodní činnosti.
 

Nemocnice

            Do funkce nového ředitele Nemocnice s poliklinikou v Lounech byl Krajským úřadem v Ústí nad Labem uveden Jaroslav Staněk, jenž tak nahradil Jiřího Švece. Jaroslav Staněk pracoval v lázeňství, a tak i v léčebném prameni Luna vidí jednu z možností, jak přispět  k rozvoji nemocnice. Nicméně, jak řekl při návštěvě u starosty města, si je vědom, že může jít o dočasnou funkci, neboť se vše může  změnit po prodeji nemocnice.
 

Počasí

            Ve čtvrtek 8. ledna se mi podařilo vyfotografovat zamrzlou řeku zhruba od lávky na Výstaviště až k Veslařskému klubu Ohře. Několik dní se totiž teplota držela kolem -7˚C, a tak mnohé  procházející se občany zamrzlá řeka překvapila. Led sice nebyl tak silný, aby se na něm dalo bruslit (to jako kluk ještě pamatuji), ale  přesto tento ne tak častý jev přilákal hodně pozorovatelů. Koncem ledna udeřil v republice mráz a časté sněhové přeháňky podruhé. Rtuť teploměru klesla v Lounech i v okolí  ve dnech 22.- 27. ledna na –10˚ až –15˚C a nutno konstatovat, že v této souvislosti nenastal žádný problém. Na některých místech regionu popraskaly železniční koleje. (Jen pro zajímavost: z 23.1 na 24.1 byla na Šumavě v Jezerní Slati naměřena teplota -38,6˚C!)
 

Počet obyvatel

            V našem městě ubývá obyvatel. Od roku 1997, kdy zde žilo 20 248 lidí, se během sedmi let na konci roku 2003 snížil počet obyvatel trvale hlášených ve městě na 19 371. V přidružených osadách naopak počet obyvatel stoupl, v Brloze o 17 a v Nečichách o 31 lidí. Počet trvale hlášených obyvatel by se mohl zvýšit připravovanou výstavbou nového sídliště „Zahradní město“.
 

Muzeum – cihelny

            Ve zdejším oblastním muzeu byla dne 26. ledna slavnostně  zahájena první letošní výstava, která nesla název „Zaniklé cihelny Lounska“, jejímž autorem byl pracovník příro-dovědného oddělení mgr. Antonín Hluštík. Výstava byla nahlédnutím do dějin cihlářství na Lounsku a zvláště pamětníci si mohli připomenout cihelny, které ještě pamatovali v plném provozu. Jedna z návštěvnic dokonce přinesla i fotografie, jak cihelna právě v její obci kdysi vypadala.
 

Pololetní vysvědčení

            Ve čtvrtek 29. ledna převzaly děti ze základních a středních škol své pololetní vysvědčení a díky volnému pátku tak získaly prodloužený víkend. Do lavic se vrátily v pondělí 2. února, ovšem již od 1. března začínají  na Lounsku týdenní jarní prázdniny.
 
 

Ú N O R   -   2 0 0 4

 

Poslanec K. Kühnl

            V pondělí 2. února zavítal do Loun poslanec parlamentu (dříve také ministr průmyslu) Karel Kühnl (US-DEU). Stalo se tak na pozvání městské organizace KDU-ČSL a setkání s třicítkou obyvatel se uskutečnilo v sálku Městské knihovny v Lounech. V besedě se vše točilo kolem probíhající reformy veřejných financí, hodně dotazů bylo kladeno také směrem k právům běžných lidí, což znamenalo jakési postěžování si na jednání soudů, podniků či různých úřadů. Poslanec Kühnl všechny trpělivě vyslechl, ovšem v konkrétních případech asi stěží pomůže…
 

Výstava V. Mirvalda

            Ve Vrchlického divadle se v pondělí 2. února uskutečnila malá slavnost při vernisáži výstavy obrazů Vladislava Mirvalda. Úvodní slovo za účasti manželky, dcery a mnoha přátel tohoto výtvarníka přednesl dr. Zbyněk Sedláček.
 

Orel mořský

            Při pročítání regionálního tisku jsem počátkem února objevil zajímavý článek Herberta Tichého z nedalekých Černčic. Pan Tichý je znám jako vášnivý ornitolog a popisuje, jak zaznamenal jeho kolega pan Šůs společně se svým kamarádem výskyt orla mořského. Stalo se tak 18. ledna letošního roku právě v Černčicích, obci téměř sousedící s naším městem. Mladý orel kroužil nad obcí a podle ornitologa může mít tento mohutný dravec v dospělosti rozpětí křídel až 2,5 metru. Dnes hnízdí v Čechách kromě Třeboňska i na Českobudějovicku, Českolipsku a na jižní Moravě.
 

Muzeum – Tibet

            Ve středu 4. února se uskutečnila vernisáž další zajímavé výstavy, která měla název „Tibet – etnografie, náboženství, medicína“ a již připravilo Oblastní muzeum v Lounech a občanské sdružení - Sdružení pro Tibet. Součástí vernisáže byla i přednáška dr. Dalibora Leblocha s promítáním diapozitivů – buddhistického kláštera Diskit v Malém Tibetu.
 

 

 

 

 

Divadlo – 10 tisíc diváků

            V úterý 10. února se v opraveném divadle uskutečnila malá slavnost. Od listopadového otevření navštívilo divadlo již deset tisíc diváků a jubilejní návštěvnicí se stala paní Miroslava Paurová. Jako pozornost si odnesla Pamětní list Vrchlického divadla, fotografickou knihu o městě Louny a také plakát  hry Sex noci svatojánské s podpisy všech herců z pražského Činoherního klubu. Při této příležitosti se rovněž zapsala do Pamětní knihy města Loun.
 

Pamětní kniha Loun

            Jak jsem se zmínil v předchozím textu, jubilejní návštěvnice byla pověřena zapsáním se do Pamětní knihy města. Tento podpis se stal prvním zápisem v pořadí druhé pamětní knihy; ta první je tak datována od roku 1945 do roku 2004. Pamětní kniha města je uložena u starosty Loun.
 
Nálezy občanů
            Podle slov Anny Haluzové, vedoucí Kanceláře úřadu, lidé v Lounech ztrácejí nejvíce klíče. Několik desítek klíčů a další nalezené věci musí radnice dva roky uschovávat a teprve poté je může zákonným způsobem zlikvidovat. Ztracené věci přinášejí na radnici nejen občané, menší věci pochází i ze schránek důvěry, které pravidelně vybírá městská policie. Mimo klíčů se občas najde taška, batoh, ale také lyže i s vázáním nebo zdravotní dřevěné berle.
 
Omezení záplav
            V pondělí 16. února se starosta Loun Jan Kerner sešel s generálním ředitelem společnosti Povodí Ohře Chomutov Václavem Pondělníčkem. Důvodem setkání byla informace o opravě Nechranické přehrady, respektive přestavby vypouštěcího otvoru, který bude umístěn o pět metrů níže, což znamená, že v případě zvýšeného stavu hladiny je možno zahájit odpouštění vody podstatně dříve než dosud. Tak by již nemělo docházet k tak častému rozlévání na středním a dolním toku řeky, do jejíž části spadají i Louny.
 
Praga Louny v zisku
            V dnešní tvrdé konkurenci vždy potěší, když se někomu podaří prorazit i na zahraniční trh. Společnost Praga Louny má ve městě velkou tradici a za rok 2003 vykázala po zdanění zisk 1,9 milionu korun. Je to velký úspěch vedení společnosti, zvláště když si uvědomíme, že v roce 2002 byla vykázána ztráta 189 milionů. Akciová společnost Praga Louny vyrábí díly pro pohonný systém osobních automobilů a motorové díly do nákladních automobilů. V současné době zaměstnává 480 lidí a na vývoz (Německo, Francie, Španělsko, Anglie a USA) jde přes polovinu produkce.
 
Návrh na odvolání
            Rada města Loun navrhla odvolat ředitelku Základní umělecké školy v Lounech Marcelu Brýdovou. Podmínkou je ovšem souhlas ředitele Krajského úřadu Ústeckého kraje, což je dáno zákonem. Podle slov tajemnice Renáty Čapkové je hlavním důvodem odvolání  neschopnost ředitelky komunikovat s městskou radou; radním vadilo i údajné zanedbání a opoždění příprav na přestěhování školy do prostor v Poděbradově ulici.
 
Stop pro činžovní dům
            Po zrušení kdysi tak oblíbeného a hlavně navštěvovaného tržiště ve Vrchlického ulici město prodalo tento pozemek jako stavební pozemek pro stavbu činžovního domu, který zde dříve stával. Podle zákona ovšem musí se stavbou souhlasit i majitelé sousedních domů, a to se při prvním představebním řízení nepodařilo získat. Jednání vyvolal majitel pozemku a další řešení teď musí hledat Újezdní stavební úřad v Lounech.
 
 
 
Vrchlického busta
V pátek 27. února byla na místě, kde zhruba stál rodný dům Jaroslava Vrchlického, opět umístěna jeho busta, již na objednávku lounské radnice opravil kameník a restaurátor Zdeněk Buk. Bylo zapotřebí nejen důkladné očisty, ale také odborné zručnosti při obnově básníkova plnovousu, ten totiž utrpěl nejvíce.  Opravy se však dočkala i pamětní deska a podstavec, na němž je nový a již dobře čitelný pozlacený nápis. Bustu nebylo možno očistit běžným způsobem, celá hlava se musela postupně obrousit na bílý mramor. Více práce dal plnovous, neboť část bylo nutno obnovit a odborně přitmelit.
 
 
B Ř E Z E N   -   2 0 0 4
 

Výstava J. Ziky

            Nově zrekonstruované Vrchlického divadlo v Lounech přichází stále s novými aktivitami. Jakousi tradicí by se například mohly stát výstavy obrazů, které mají slavnostní vernisáž vždy na začátku měsíce. Po zatím poslední únorové výstavě výtvarníka Vladislava Mirvalda proběhla v pondělí 1. března na malém sále lounského divadla další slavnost. Tentokrát se návštěvníkům představil dvaapadesátiletý chomutovský rodák Josef Zika. Je absolventem řady psychoterapeutických výcviků a kursů, zálibu má v transcedálnu.  Samostatně v Čechách vystavuje od roku 1987, v zahraničí od roku 1991 (Švýcarsko, Holandsko), skupinově absolvoval řadu výstav jako člen sdružení VOSA (Louny) a AKORD (Jindřichův Hradec). Má zastoupení v řadě sbírek v ČR i zahraničí – v Rakousku, SRN, Holandsku, Švýcarsku, Kanadě či USA.
 

Konec zdravotní pohotovosti

            Od soboty 6. března už v Lounech není zdravotní pohotovostní služba pro dospělé. Jednání skupiny praktických lékařů z Loun s vedením žateckého pracoviště záchranné zdravotní služby o zajištění pohotovostní péče pro dospělé skončilo neúspěšně. Jádrem sporu se stala výše hodinové mzdy pro lékaře při pohotovosti. Lékařům byla nabídnuta částka 220 korun za hodinu, jejich požadavek byl 320 korun za hodinu. Navíc podle většiny lékařů není pohotovost zřízena proto, aby řešila drobné nemoci jako např. rýmu, ale je určena k poskytování pomoci občanům, u kterých dojde k náhlému zhoršení zdravotního stavu, ohrožujícím vážným způsobem zdraví či život. A od toho je tady také rychlá záchranná služba. Ta má zajišťovat neodkladné stavy, ošetření ostatních onemocnění lze odložit na běžnou ordinační dobu lékaře.
 
 

Vlajka pro Tibet

            Také v Lounech byla opět na radnici vyvěšena vlajka Tibetu. Stalo se tak ve středu
10. března u příležitosti celosvětové akce „Vlajka pro Tibet“. Město Louny se tím zařadilo mezi více než 200 radnic z celé České republiky, které tímto vyjadřují solidaritu se zemí, kde jsou stále porušována lidská práva a potlačována svoboda.
 

Teror ve Španělsku

            Nebývá zvykem, aby se do obecní kroniky psaly i zprávy ze světa. Bohužel musím udělat výjimku. Ve čtvrtek 11. března totiž po dvou letech a šesti měsících po napadení Mezinárodního obchodního centra v New Yorku (11. září 2001) došlo k velkému teroristickému útoku v Madridu ve Španělsku. Krátce po sobě vybuchly v ranní dopravní špičce čtyři nálože ve vlacích na třech madridských nádražích. Podle prvních zpráv si atentáty vyžádaly 186 mrtvých a přes tisíc zraněných. Španělská vláda nejdříve připisovala atentát na vrub organizaci Baskicko a jeho svoboda (známější jako ETA), ovšem později se spíše vše klonilo na stranu islámských teroristů, což mohla být odplata za aktivitu Španělska ve válce proti Iráku.
 

Načerno pokácené stromy

            Velké překvapení čekalo na obyvatele sídliště nedaleko městského koupaliště. Jednoho březnového dne totiž padlo na pozemku koupaliště více stromů, než bylo povoleno. O pokácení požádal nájemce koupaliště ing. Josef Klesal, majitel společnosti Barokní špitál. Odborem životního prostředí bylo povoleno pokácet osm stromů, vesměs poškozených při loňské vichřici. K nemilému překvapení ovšem kontrola z městského úřadu zjistila, že stromů bylo pokáceno čtrnáct. Podle slov tajemnice Renáty Čapkové tak došlo k závažnému porušení platných pravidel a radnice zahájí správní řízení. Za neoprávněné kácení stromů v majetku města hrozí nájemci koupaliště pokuta až 500 tisíc korun.
 

Stoleté narozeniny

Ve svém životě jsem se už nafotil něco oslav. Ale ta poslední byla opravdu ojedinělá a velice milá. Domov důchodců v Lounech se totiž mohl pochlubit stoletou obyvatelkou. Na tom by možná nebylo zase až tak nic mimořádného, ovšem oslavenkyně, paní Marie Strouhalová, ještě v 99 letech chodila nakupovat ostatním, daleko mladším obyvatelům domova do nedalekého supermarketu. „Ty mladé holky si nejsou schopné ani nakoupit,“ říkávala ještě loni a myslela tím své sedmdesátileté spolubydlící. Ve středu 17. března se přímo v domově důchodců sešla dlouhá řada gratulantů, jako prvním přišel poblahopřát s velkou kyticí starosta Loun Jan Kerner. Podle slov vnuka Jana je jejich babička velmi energická a stále svěží žena, jež by pořád někomu pomáhala. Ostatně ještě den před oslavou byla paní Strouhalová požádat pracovnice domova o kousek látky, neboť si sama chtěla ušít sáček na příbor. Hnacím motorem jsou pro babičku také její pravnoučata a recept na dlouhověkost – nepřejídat se, nepřepíjet se a nerozčilovat se.  Paní Marie Strouhalová se během oslavy také podepsala do Pamětní knihy města Loun.
 
Počasí
            Zhruba v polovině měsíce se výrazně oteplilo a rtuť teploměru se místy držela okolo 15˚C. Na některých místech byl dokonce ohrožen i teplotní rekord; například v Praze bylo 17. března naměřeno 20,1˚C, čímž byl překonán rekord z roku 1972, tehdy bylo naměřeno 19˚ C.
 
Galerie XXL
            V pátek 26.března se v městské čtvrti „Amerika“ uskutečnila velká kulturní slavnost. V jednom z opravených domů (Říční ulice čp. 756) bylo totiž  otevřeno nové soukromé kulturní centrum Galerie XXL. Za velkého zájmu se slavnostního zahájení ujal ředitel galerie Ladislav Paur, starosta Loun Jan Kerner a kurátor výstavy Zdeněk Freisleben. Záměrem galerie je vytvořit ve městě kvalitní výstavní síň, která svým programovým zaměřením představí nejen již uznávané umělce, ale i mladé a začínající autory. Prioritou by vždy měla být kvalita vystavujících autorů různých uměleckých žánrů – malba, keramika, sklo, grafika nebo i video apod. Galerie chce pořádat i přednášky a plánuje i spolupráci s uměleckými školami. Asi to nebude jednoduché, ale všichni jistě přejí hodně štěstí.
 
 Hilbertův dům
            Po dlouhých měsících vyšetřování policisté odložili případ narušené statiky Hilbertova domu. Jak jsem se už dříve v záznamech zmínil, dům po rekonstrukci popraskal a dodnes hrozí zřícením. Staré trámy neudržely novou střechu s dvojitou krytinou a začaly se pod její tíhou bortit. Bylo zpracováno několik znaleckých posudků a starosta města byl zastupitelstvem pověřen, aby podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli obecnému ohrožení. Podle Policie ovšem k posouzení příčiny havarijního stavu chybí komplexní statický posudek domu. Ten měl být udělán ještě před stavebními zásahy, ovšem nestalo se tak. Město nadále nemá o budovu zájem a chystá se dražba s vyvolávací cenou 5 milionů korun.
 
Kasárna
            Po dlouhém vyjednávání dostalo město od státu areál vojenských kasáren. Na tyto pozemky je již zpracován projekt Zahradní město, kde vznikne řada nájemních, ale i rodinných domů. Právě v těchto dnech (30. března) probíhá kácení náletových a povolených dřevin, ale už se také připravuje technika a lidé na první bourání objektů. Nejdříve má začít po 12. dubnu společnost, která provozuje supermarkety; následovat bude demolice budov, jež nebude město potřebovat a pak se začne s výstavbou inženýrských sítí, které jsou nutné pro následný prodej pozemků.
 
Prezident Václav Klaus
            Potleskem byl ve středu 30. března v odpoledních hodinách přivítán v našem městě prezident České republiky Václav Klaus. Před radnicí čekal na prezidenta a jeho manželku Livii starosta Loun Jan Kerner, chumel novinářů a nezbytná ochranka. Poté následovalo pozdravení prezidentského páru a jeho doprovodu s vedením radnice v pracovně starosty a nechybělo ani podepsání se do Pamětní knihy města Loun. Krátké přijetí na radnici vystřídalo setkání s občany města, které začalo chvilku po šestnácté hodině na připraveném pódiu. Než začal pan prezident odpovídat na dotazy občanů, shrnul svoji třídenní návštěvu v Ústeckém kraji a s potěšením konstatoval, že právě u nás a v Mostě se setkal s nejvíce spoluobčany. Reagoval v krátkosti rovněž i na náš vstup do Evropské unie, když zdůraznil, že musíme vstoupit hrdě a s hlavou vzhůru. V souvislosti s nejmenším počtem vysokoškoláků na zdejším Severu připomněl i nadaci, již založil spolu s manželkou právě na podporu studentů a školství. Poté následovalo podepisování fotografií a poslední knihy V. Klause - Rok první. Závěr odpolední návštěvy byl vyplněn procházkou po pěší zóně, rozloučení s vedením města a doprovázejícími občany. Podle některých odhadů se na pana prezidenta přišlo podívat asi jeden a půl tisíce lidí. Jen pro zajímavost, jeho prezidentský předchůdce Václav Havel se v okrese zastavil dvakrát, v roce 1997 zavítal do Loun, Žatce a na Podbořansko, v roce 2002 navštívil Peruc a Libčeves.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
D U B E N   -   2 0 0 4
 
Zájem turistů
            Po otevření silničního obchvatu Loun panovala obava, že město přijde o mnoho turistů. Jak ale ukazují zkušenosti z posledních měsíců, počet přijíždějících návštěvníků se zvyšuje. Jak mi sdělila Lucie Sachrová, vedoucí městského informačního centra, se žádostí o informace se loni na centrum radnice obrátilo 870 turistů z ČR a 230 ze zahraničí. „Je to důsledek systematické práce tohoto centra, zúčastňujeme se pravidelně nabídkových akcí, můžeme plánovat výrobu různých propagačních předmětů, brožurek, pohlednic, map atd.,“ říká Lucie Sachrová. Největší zájem je o prohlídku chrámu sv. Mikuláše a o výstup na jeho věž, nárůst turistů zaznamenali i pracovníci Oblastního muzea v Lounech a v Archeologickém skanzenu v Březně u Loun.
 
 
 
Příspěvek na Ranou
            Městská rada na svém 64. jednání odmítla přispět na údržbu pozemků okolo kopce Raná. Žádost zaslal Obecní úřad Raná s tím, že Městu Louny patří v Národní přírodní rezervaci Rané 36,4 hektaru pozemků. Důvodem odmítnutí je skutečnost, že město zažádalo o podrobnější vyčíslení, jaký podíl z celkových nákladů mají Louny uhradit. Vykalkulované náklady se týkají celého pozemku a z map je zřejmé, že pozemky patří i soukromým vlastníkům a Pozemkovému fondu ČR. V této souvislosti rada města navrhla městské pozemky na kopci Raná za symbolickou cenu odprodat.
 
Hilbertův dům
            Problémy s Hilbertovým domem stále zaměstnávají úředníky radnice. Po nevydařené přestavbě, o které jsem už několikrát psal, se musí vyřešit další věc s touto stavbou. Město totiž dostalo na rekonstrukci ministerské dotace, ovšem plánovaným prodejem domu se porušily podmínky na jejich získání a město musí peníze vrátit. Ministerstvu pro místní rozvoj se bude vracet 960 tisíc, to přispělo na výstavbu podkrovních bytů a ministerstvu kultury 520 tisíc, to přispělo na fasádu a střechu. Město již za provedenou rekonstrukci zaplatilo zhruba 7 milionů korun, vyvolávací cena dražby je určena na 5 milionů korun.
 
Policie ČR v náhradní budově
            Již několik měsíců sídlí obvodní oddělení Policie ČR a cizinecká policie v náhradní budově v Mánesově ulici v areálu Severočeské energetiky. Jejich původní budova v Husově ulici byla totiž kvůli problémům se statikou uzavřena a určena k demolici. Po zbourání by měla na stejném místě být postavena budova nová, ovšem vše bude záležet na penězích ministerstva vnitra.
 
Supermarket Billa
            Drobní obchodníci z centra města (ale nejen z centra) opět zlobou zatínají zuby. Ve čtvrtek 8. dubna byla na Komenského náměstí otevřena další velkoprodejna, potraviny a základní potřeby pro domácnost, tentokrát z řetězce supermarketů Billa. Prodejna našla místo v opraveném přízemí budovy T-Mobile a jak bývá při zahájení prodeje zvykem, vytvořila se  předlouhá fronta s až dvacetiminutovým čekáním. Nakupující lákala nejen zvědavost, ale i mírné ceny některých potravinářských výrobků. Trvalou hladinu cen ovšem ukáže až čas...
 
Michal Nesvadba potěšil děti
„Velikonoční odpoledne s Ekobusem“ - to byl název pondělního odpoledne na lounském náměstí. Uskutečnilo se 12. března a v bohatém programu nechyběly soutěže, hry a informace o novém ekologickém autobuse, který se bylo možno prohlédnout. Ovšem to nebylo zdaleka vše. Pro nejmenší byla také připravena loutková pohádka  a pak již děti netrpělivě vyhlížely populárního moderátora Michala Nesvadbu z televizního pořadu Kouzelná školka. Pro všechny to byl jistě velice příjemný zážitek; možná by nebylo od  věci udělat z akce takové tradiční velikonoční dětské odpoledne.
 
Lounské strojírny
            Lostr, s.r.o., patří k dalším podnikům, kterým se loni dařilo. Tento tradiční výrobce železničních nákladních vozidel totiž hospodařil s čistým ziskem 20,19 milionů korun, informoval o tom předseda představenstva Jan Vaic. Podle jeho slov to bylo způsobeno nejen získáním zakázky pro švýcarského odběratele, ale také větší zájmem Českých drah o opravu vozů a také úsporou režijních nákladů. Na konci loňského roku společnost zaměstnávala 650 lidí, základní kapitál činil 96 milionů, akcie drží osm fyzických osob.
 
Rekordní výstava
            Výstava „Dům a zahrada“ získává stále více na popularitě. Ještě před zahájením se pořadatelé netajili přáním překonat rekord v návštěvnosti. První letošní akce na zdejším Výstavišti se konala od 16. do 18. dubna a  přišlo celkem 28 550 návštěvníků. Je to vůbec největší návštěvnost v jedenáctileté novodobé historii lounského výstaviště. Ředitel výstavy Richard Spilka byl velice spokojen a dodal, že rekordní byl i počet vystavovatelů, sešlo se jich 212. Jako obvykle byl největší zájem o květiny, stromky a potřeby pro zahrádkáře, obdivu se těšilo i různé vybavení domů, chat i bytů. Myslím, že se lidé zase pomalu vracejí k přírodě, neboť o hezkou chatku v hezké přírodě je stále zájem. Navíc někteří si tato stavení pořizují např. jako letní byt a jak jsem se dočetl v jakémsi komentáři, právě Češi jsou vyhlášení chalupařením.
 
Nezvyklý pokus o krádež
            Metody zlodějů bývají různé. Tentokrát to poznal i majitel Fotoateliéru Česká v České ulici, který byl mimochodem již jednou vykradený. V úterý 20. dubna se časné ráno pokusil neznámý pachatel vloupat tak, že nacouval vozidlem do vstupní části prodejny a dosti ji poničil – rozbité sklo, poškozené zámky, panty dveří atd. Ovšem do ateliéru nakonec naštěstí nevnikl a nic neodcizil, přesto byla škoda vyčíslena na 15 tisíc korun.
 
Nemocnice
            Rada Ústeckého kraje schválila prodej lounské Nemocnice s poliklinikou, to však ještě musí potvrdit krajské zastupitelstvo, které se sejde 5. května. Novým vlastníkem se v případě schválení stane pražská soukromá společnost Nemocnice sv. Alžběty a k převzetí by mělo dojít 1. července. Kupní cena byla stanovena na 58,5 milionů korun. Jak uvedl krajský hejtman Jiří Šulc, pražská nemocnice musí podle smlouvy udržet všech současných 300 pracovních míst a zachovat zdravotnickou péči v  Lounech minimálně v nynějším rozsahu po dobu pěti let.
 
Dar nemocnici
            Mimo jiné schválila rada města návrh finančního výboru na dar 250 tisíc korun pro Nemocnici v Chomutově. Částka pomůže nemocnici zakoupit rentgenový simulátor pro tamní onkologické centrum, částka bude poskytnuta z fondu rezerv a rozvoje. Toto pracoviště je ve velké míře také využíváno pacienty z Loun a okolí.
 
 
K V Ě T E N   -   2 0 0 4
 
Česko v EU
            V sobotu 1. května se Česká republika stala členem Evropské unie. Patří tak do společenství 25 států, v němž žije dohromady půl miliardy lidí. Vstup do EU čeští občané schválili v loňském referendu. Tento den byl bohatý na různé sportovní a kulturní akce,a tak si je postupně připomeňme.
 
Memoriál Karla Raise
            První květnová sobota je už stálým termínem pro Memoriál Karla Raise – silniční běh na 15 km Počerady – Louny. I tentokrát přijela do města česká sportovní špička doplněná o řadu výborných zahraničních závodníků. Už tradičně je součástí silničního běhu Počeradská patnáctka i lidový běh z lounského parku na cyklistický stadión. Letošního roku se na start akce Běháme s Českým rozhlasem Sever a ČEZ postavilo více než pět set účastníků. Pro každého bylo po doběhu připraveno tričko, losovalo se i třicet startujících, na které čekaly různé ceny.  Jednu z cen získal i nejmladší účastník běhu, jímž se stal tentokrát půlměsíční Lukáš ze Žatce. Na start u počeradské elektrárny se na letošní 15. ročník běžeckého závodu postavilo 144 atletů, 12. ročníku vozíčkářského závodu se zúčastnilo 37 soutěžících. Nejrychlejším běžcem byl Lubomír Pokorný z Jičína, z žen se nejlépe umístila E. Tvarohová z Českých Budějovic, absolutně nejrychlejším vozíčkářem byl český handbikerový reprezentant Marcel Pipek, u paraplegiků Tomasz Hamerlak – Start Bielsko-Biala (Polsko) a Mirjana Ruznjak – AC Istra Pula (Chorvatsko).
            Silniční běh a závod vozíčkářů Počerady – Louny je nejen sportovní událostí, nýbrž letošního roku se poprvé uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků ve Vrchlického divadle, a to i s kulturním programem. Scénáře a přípravy se ujal Pavel Karas s Radkem Procházkou a nutno dodat, že i přes některé menší problémy dopadl večer na výbornou.
            Vyhlašování výsledků proběhlo podle kategorií v několika blocích a pogratulovat přišli jak zástupci města, tak i hlavní sponzoři. Osobní dar pro nejmladšího účastníka předal  starosta z francouzského města Veneux – Les Sablons Michel Bénard, se kterým by měla být podepsána partnerská smlouva. Mezi jednotlivými bloky se v divadle předvedlo také několik hudebních či tanečních kolektivů. Velmi působivé bylo zahájení mažoretek zdejší základní umělecké školy, jež na pódium přinesly vlajky České republiky a Evropské unie, poté pěvecký sbor Kvítek zazpíval naší státní hymnu. V dalších ukázkách se představily děti z Fitness studia Louny, taneční kolektiv pod vedením Jiřího Turka a také studenti konzervatoře z Tanečního centra Praha. Své samostatné vystoupení měla i klavíristka Hana Řeřichová z Prahy. Ovšem největšího úspěchu se dostalo klientům lounského Ústavu sociální péče pro mládež, jejichž bezprostřední vystoupení vyprovokovalo diváky k obrovskému potlesku.
 

Strom EU

            Další akcí, která se uskutečnila v sobotu 1. května, bylo vysazení Stromu Evropské unie. Stalo se tak krátce po patnácté hodině v Masarykových sadech (u lávky přes Ohři na levé straně po proudu řeky) za účasti vedení města, delegací z partnerských měst – německého Zschopau a francouzského Veneux-les Sablons, senátora Miloslava Pelce, zastupitelů a několika občanů. Zasazena byla asi šestiletá lípa srdčitá a při krátkém proslovu předal starosta Zschopau lounské radnici velkou vlajku se zeměmi EU.
 
 
 
 
  
 
  
Otec a syn Jírové v muzeu
První květen byl v Lounech velice bohatý na události. Mezi ty kulturní patřila i vernisáž  výstavy Václav Jíra ml. – KRUHY a Václav Jíra st. – STROJKY. Stalo se tak v odpoledních hodinách ve zdejším oblastním muzeu a slavnostnímu zahájení bylo přítomno nejen vedení lounské radnice, ale i hosté ze zahraničí – delegace z německého Zschopau a francouzského Veneux – Les Sablons. Samotné zahájení se konalo za krásného počasí na dvoře muzea, kde „Vajda“ starší nejdříve předvedl některé ze svých pohyblivých strojů a pak pozval přítomné i do dalších prostor ke zhlédnutí dalších strojů a obrazů. K velkému překvapení, především zahraničních hostů, každý ze strojků nějak „pracoval“- např. maloval, prskal, nafukoval nebo fénoval.
           

První lounský euroobčan

            Jak jsem se na začátku letošního roku zmínil, v lounské nemocnici bylo rušeno porodní oddělení, a tak i na narození prvního lounského euroobčana jsme si museli počkat až na zprávy z okolních nemocnic. Dlouho platilo, že tímto prvním občánkem je Josef Kerner, syn starosty Loun Jana Kernera, čas narození byl 02.20 hodin. Jenže týdeník Lounský Press přinesl zprávu, že prvním občánkem je chlapeček Lukáš, syn Šárky Sucháňové-Bredlové, ten už se nemohl dočkat a světlo světa spatřil o 15 minut dříve. Ať tak nebo tak, oběma přeji pevné zdraví.
 

Nová farářka

            Již několik týdnů v Lounech působí nová farářka paní Helena Smolová, jež se zatím seznamuje s prostředím a oficiálně do funkce farářky zdejšího sboru Církve československé husitské bude jmenována 7. června. Nahradí tak Juraje Dovalu, který faráře zastával v Lounech od června loňského roku. Juraj byl Ústřední radou církve přeložen na rodné Slovensko. Jak jsem se dozvěděl, hlavním důvodem byl zdravotní stav jeho dítěte, neboť prý zdejší česká zdravotní pojišťovna nechtěla hradit léky potřebné k léčbě syna.
 












Malíř Vladimír Malátek
Jméno Vladimíra Malátka se zvláště těm starším nemusí v Lounech moc připomínat. Kam tento výtvarník, muzikant a básník přišel, tam ho bylo plno. Byl to živel, který měl rád život a vychutnával si ho plnými doušky. Od narození rád maloval a kreslil, což také ovlivnilo jeho práci. Na několika místech pracoval jako propagační grafik a písmomalíř. Jako výtvarník si asi nekladl velké cíle, malování měl spíše jako svého velkého koníčka. A nutno dodat, že jeho obrázky nebo kresby má doma mnoho lidí. Vladimír se také pyšnil tím, že měl v Lounech jako jeden z prvních elektrickou kytaru, možná byl úplně první… Vladimír Malátek se narodil 20. 5. 1930 v Benešově a zemřel 30. 5. 1999 v Lounech.
            Pokud si chtěl tohoto bohéma někdo připomenout, stačilo v květnu navštívit Vrchlického divadlo, kde byla otevřena jeho výstava s rozsáhlou tvorbou. Byly zde nejen obrázky Loun a Českého středohoří, které tak rád maloval. Ale vystaveno bylo i několik abstraktních obrazů, kterými byl znám zvláště koncem osmdesátých let.
 

Mistrovství ČR v bojovém umění

V sobotu 8. května bylo v lounské sportovní hale opravdu živo. Za pořadatelství Školy bojových umění Most-Louny se zde totiž konalo již 8. Mistrovství České republiky v Allkampf-Jitsu. To je bojové umění speciálně vyvinuté pro výcvik policie, speciálních a protiteroristických jednotek, ale využívá se také jako sebeobranný styl pro širokou veřejnost. V Lounech se soutěžilo ve čtyřech disciplínách – Kata, Randori, Tameši-Vari a Embu. Po slavnostním zahájení bylo dopoledne věnováno soutěži dětí, odpoledne patřilo dospělým. A jen pro zajímavost, v Lounech se tomuto umění věnuje Tomáš Hrnčál a vyučuje se v prostorách 7. ZŠ Prokopa Holého.
 
 
 
 
  
 
 
Začala předvolební kampaň
Ve čtvrtek 13. května, krátce po poledni, byla v Lounech na Mírovém náměstí zahájena předvolební kampaň kandidátů do Evropského parlamentu. Jako první se ve městě představila Česká strana sociálně demokratická, kterou zde reprezentoval dr. Richard Falbr a ing. Petr Lachnit. První jmenovaný má v kandidátce číslo dvě, druhý číslo čtyři. Kolem- jdoucím spoluobčanům rozdávali nejen upomínkové předměty a koláčky, ale také vysvětlovali, proč právě ČSSD je ta správná strana. Upřímně řečeno, moc velký zájem o setkání ale nebyl.
 
 Odvolání ředitelky potvrzeno
            Krajský úřad v Ústí nad Labem potvrdil návrh rady města na odvolání ředitelky Základní umělecké školy v Lounech Marcely Brýdové. Návrh na odvolání byl podán v únoru a podle rozhodnutí kraje bude ředitelka odvolána k 30. červnu. Po tomto potvrzení začala radnice ihned připravovat konkurz na nového ředitele.
 
Házená – Interliga
            Letošního roku se v Lounech hrála prvním rokem interliga házené – česká + slovenská družstva. Domácí tým SHK Louny měl za cíl udržet ligu, a to se na konci května podařilo. V posledním kole skupiny o udržení remizovali lounští házenkáři s týmem Zubří 29:29 a zajistili si tak i pro příští rok účast v nejvyšší házenkářské soutěži. Na házenkáře ale čeká ještě jeden těžký zápas. Již v průběhu letošní soutěže se vyskytly nějaké finanční potíže a jak jsem se neoficiálně dozvěděl, ani v samotném družstvu nepanovala vždy pohoda. Až další jednání ukáže, zda se v Lounech bude hrát interligová házená.
 
Májový podvečer s Kvítkem
Nescházejí se hory s horami, ale lidé s lidmi – to byl podtitul letošního Májového podvečeru s Kvítkem. Ten se uskutečnil po mnoha letech v sobotu 29. května v lounském kostele Církve československé husitské. A hostů bylo tentokrát opravdu hodně. Celý program zahájil sboreček Pomněnka ze Speciální mateřské školy internátní v Lounech. Ten se představil i s přípravným oddělením Kvítku Lísteček, když poté zazpívala další přípravka Poupata. Před postoloprtským sborem Blecha (pracuje při ZUŠ) potěšila posluchače hrou na klavír Jana  Ptáčková a pak už nastoupil hlavní sbor Kvítku.  Zhruba v polovině programu přítomným zahrál soubor zobcových fléten Collegium flautini ze ZUŠ v Lounech a posledním hostem podvečera byl Pěvecký sbor Gymnázium V. Hlavatého v Lounech. Závěr programu pak vyplnil ženský komorní sbor Kvítku a společná píseň Kvítku a pěveckého sboru Gymnázia v Lounech.
 
Č E R V E N   -   2 0 0 4
 
Televizní soutěž
            Mezi nejsledovanější televizní soutěže patří celosvětově provozovaná hra s názvem Chcete byt milionářem? U nás ji vysílá TV Nova a 1.června uvedla speciální díl, kde soutěžily děti ze základních škol. Přihlásily se asi tři stovky škol z celé republiky a mezi vybranými byla i třída ze ZŠ Prokopa Holého, za kterou soutěžila Eliška Vávrová. V téměř hodinovém pořadu se dostalo na tři soutěžící a Eliška pro svou školu vybojovala 80 tisíc korun. Ředitel školy by chtěl po dohodě s ní použít peníze na zvelebení školy, na Elišku čeká i odměna podle jejího přání.
 
Galerie XXL
            V pátek 4. června se v nové Galerii XXL uskutečnila další zajímavá vernisáž. V jedné části to byl ARTKONTAKT – 1. konfrontační výstava mladých umělců, dále pak výstava IVA OUHRABKOVÁ - Ohlédnutí, tato výtvarnice zde vystavovala díla ze šamotu a skla.
 
Archeologové v Lounech
Ve dnech 1. až 3. června se do Loun sjelo více než padesát archeologů z Čech a Moravy. Toto setkání uspořádala Oborová komise muzejních archeologů při Asociaci muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s Oblastním muzeem v Lounech. Na první den připadl nejdůležitější program - seminář archeologů  z muzeí a institucí památkové péče, který se uskutečnil v zasedací síni lounské radnice. Na něm přednesl hlavní referát PhDr. Karel Sklenář a z velké části se řešily problémy oborové komise. Přítomné archeology pozdravil i starosta Loun ing. Jan Kerner.  V dalších dvou dnech archeologové navštívili některá zajímavá místa na Lounsku, nechyběla ani prohlídka historického jádra Loun a expozice ve zdejším muzeu.
 
 
Volby do Evropského parlamentu
            V pátek 11. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 12. června od 8 do 14 hodin se uskutečnily první volby v dějinách ČR do Evropského parlamentu. Své zástupce navrhlo celkem 32 politických stran a hnutí a za účasti 25,65 % z 15 448 oprávněných voličů. Výsledky v Lounech skončily takto: Občanská demokratická strana  – 1 377 hlasů (34,85%), Komunistická strana Čech a Moravy - 1 077 hlasů (27,25%), Nezávislí – 335 hlasů (8,47%), Česká strana sociálně demokratická 303 hlasů (7,66%), SNK sdruž. nez. a Evropští demokraté - 300 hlasů (7,59%), Křesť. dem. unie-Čs.str. lid. - 120 hlasů (3,03%) a přes 100 hlasů dostala i  Strana zelených -103 hlasů (2,60%). O 24 postů evropského poslance bojovalo v Česku 808 kandidátů. V republikovém výsledku vyhrálo ODS - 9 křesel, druhá KSČM - 6 křesel, Sdružení nezávislých s Evropskými demokraty bylo třetí -3 křesla, čtvrtá KDU-ČSL - 2 křesla, teprve pátá byla vládní strana ČSSD – 2 křesla a šest Nezávislí – 2 křesla.
 

Zajímavý koníček

 Pavel Karas z Loun má opravdu zajímavého koníčka, ale popořadě. Vše začalo v roce 2000, kdy si na jednom autosalónu v Lounech pohrával s rádiem řízeným modelem tanku. A když viděl, jaký je o modely zájem, řekl si, že postaví také nějaký. Jenže klasických vojenských tanků bylo sestrojeno už dost a protože je profesionálním hasičem HZS Počerady, padla jednoduše volba na tank SPOT 55. To přeloženo znamená speciální požární tank na podvozku T 55. Nastalo dlouhé a místy složité získávání technických výkresů a podkladů tanku T 55, aby se dalo nakreslit zmenšení 1:14. V tomto případě velmi pomohl útvar Civilní obrany Rakovník, kde tyto stroje také mají.
            Náhoda tomu chtěla, že se také seznámil s modelářem Františkem Horákem. „Já jsem měl na starosti spíše technické věci modelu a kamarád dělal tu modelářskou práci,“ říká dále ke stavbě Pavel Karas. Náročná a pečlivá práce na stavbě modelu trvala zhruba rok a půl a z materiálů je nejvíce zastoupen plast. A jak jsem se na vlastní oči přesvědčil, že  model nejen jezdí, ale i stříká z vodních děl a „pohasičsku“ houká a bliká.  Na nedávné výstavě v Litoměřicích ho obdivoval i ministr vnitra Stanislav Gross a zájem o předvedení modelu mají stále častěji i různé hasičské spolky na svých oslavách či soutěžích.
                                                                                             
Hilbertův dům
            V pondělí 14. června se uskutečnila první dražba, kdy se radnice snažila prodat Hilbertův dům. O nemovitost za vyvolávací cenu 5 milionů projevili zájem dva kupci, ovšem při samotné dražbě se ani jeden nepřihlásil. Znamená to, že se bude o osudu budovy dále jednat a vypadá to na opakovanou dražbu.
 
Nález peněz
            Jsou zprávy, které zaznamenávám velice rád, a tato patří mezi ně. Jak potvrdil v pátek 18. června zástupce ředitele městské police Miloslav Malý, odevzdala na zdejší služebnu mladá, jednatřicetiletá paní z Loun peněženku s doklady a částkou 6 600 korun, kterou našla v centru města. Lounští policisté požádali o spolupráci své kolegy v Bílině a ti kontaktovali rodinu o nalezení peněženky. Ještě téhož dne šestadvacetiletá paní z Bíliny ke svému velkému překvapení převzala ztracené věci. Možná si někdo řekne maličkost, ale nevím, zda by opravdu každý nalezenou věc odevzdal.
 




Náměstí plné kachen
Víkend opět patřil účastníkům srazu „kachen“ nebo-li vozů Citroen 2CV. Základna byla vybudována v areálu střelnice v Nečichách u Loun a pro všechny byl připraven opravdu bohatý program. Mimo různé hry a soutěže byla připravena tradiční burza náhradních dílů a nezbytné večerní posezení s hudbou.Ovšem nejvíce se všichni asi připravují na sobotní spanilou jízdu v okolí Loun se zastávkou na lounském Mírovém náměstí. Zde se auta těšila velkému zájmu veřejnosti, zatímco majitelé navštívili zdejší oblastní muzeum. A některá auta byla skutečně vyšperkována až do posledního detailu.
 
Lavičky na Pražské
Byl to opravdu dobrý nápad a Pražská ulice v Lounech se zase změnila k lepšímu. A stačila jen taková maličkost – lavičky. Chvilku k posezení využijí jistě nejen turisté a starší lidé k odpočinku, ale, jak jsem se mohl přesvědčit, i rodiny s dětmi, což se hodí hlavně při nakupování, kdy ne každého baví procházet obchody.
 



Jubilejní návštěvnice divadla
V pondělí 28.června byla ve Vrchlického divadle přivítána již pětadvaceti tisící návštěvnice. Stala se jí paní Dagmar Izerová z Černochova, která se jubilejní návštěvnicí stala už 21. června na odpoledním představení Taneční školy Luna. Jako pozornost jí ředitel divadla Vladimír Drápal předal dvě volné vstupenky na představení v nové sezóně a za přítomnosti starosty města Jana Kernera se zapsala i do Pamětní knihy Loun. Z rukou starosty paní Izerová převzala také květiny a výpravnou publikaci o Lounech.
Pondělní představení bylo poslední v sezóně 2003 – 2004. A podle dosavadní návštěvnosti je dobré, že se nenaplnily některé obavy, že po téměř 13 letech nečinnosti nebude o divadlo velký zájem. Již v březnu byl v divadle přivítán deseti tisící návštěvník, a to sezóna začala až koncem listopadu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Č E R V E N E C   -   2 0 0 4
 
Evropský okruh handbiků
            V sobotu 3. července se v Lounech a jeho okolí uskutečnil další ze závodů letošního Evropského okruhu handbiků, ručních kol. Po loňské úspěšné premiéře (závod byl vyhlášen jako nejlepší v Evropě) se na start postavila opravdu evropská špička.
            Evropský okruh /EHC/ má celkem osm závodů po celé Evropě a Louny se řadí mezi taková zvučná jména, jako je např. Vídeň, Rotterdam, Stockholm či Heidelberg. Lounský závod se jel opět jako časovka na sedmnáctikilometrové trati Louny – Černčice – Obora – Počedělice a zpět. EHC je určen pro zdravotně postižené sportovce, ale občas se najde i sportovec bez postižení, který je pak zařazen do poslední kategorie C.  Závodili muži i ženy a trasa byla atraktivní i pro přihlížející diváky, neboť velká část vedla po místních komunikacích města Louny.
            Propagačně po této trase jeli také dva závodníci na kolečkových bruslích a není vyloučeno, že by se zde  v budoucnu mohl jet i závod profesionálů právě na kolečkových bruslích. Pořadatelé totiž museli kvůli bezpečnosti (déšť a velké louže na trati) zcela zrušit jak veřejnou soutěž závodu na všem, co má kolečka, ale i závod inline rychlobruslařů. Letošního roku startovalo 79 závodníků ze dvanácti zemí, absolutně nejrychlejší byl Hans Mayerhofer z Rakouska (kategorie C) v čase 28:26,3 minuty; v kategorii A vyhrál Alain Quittet z Francie 41:12,1; v kategorii B byl nejlepší  náš Marcel Pipek 32:43,8 a závod žen vyhrála Andrea Eskau z Německa za 36:50,7. Závodníci jsou v kategoriích podle zdravotního postižení a pro mnohé to byla příprava na vrchol sezóny, na paralympijské hry v Aténách. I přes někdy velké problémy ředitel závodu Radek Šabata, kolegové z atletického oddílu ASK Elna Počerady a mnoho dobrovolníků opět dokázali, že umějí uspořádat závod na špičkové evropské úrovni.
 
 
           
Setkání křesťanů
            Také letos se uskutečnilo letní setkání křesťanů, ovšem - oproti předešlým v Panenském Týnci - na zdejším Mírovém náměstí. Setkání pořádala apoštolská, husitská, bratrská a evangelická církev u příležitosti státního svátku M. J. Husa v úterý 6. července a nutno dodat, že zájem byl velice malý. Mimo bohoslužby a motlitby se představily i dvě hudební skupiny.
 
Z muzejního depozitáře
Také o prázdninách bylo možno v Oblastním muzeu v Lounech navštívit nové výstavy. Od začátku července byla například přístupná výstava Z muzejního depozitáře II, kde si mohli návštěvníci prohlédnout řadu restaurovaných obrazů a soch. Autorkou výstavy, jež trvala až do 28. září, byla dr. Jiřina Štauberová.
 
Výstava - Obyčejné nerosty
            Další výstava, kterou na prázdniny připravilo Oblastní muzeum v Lounech, měla název Obyčejné nerosty – ukázky z mineralogických sbírek. Autorem byl mgr. Antonín Hluštík a na mnoha exponátech seznámil veřejnost s pestrou škálou různých nerostů. Výstava byla doplněna i průvodním slovem a fotografiemi ing. Miroslava Kukly.
 
Oprava rozvodů vody
            Již od loňského roku probíhala a o letošních prázdninách pokračovala  na Tyršové náměstí a v okolních ulicích generální oprava rozvodů teplé a teplé užitkové vody. Mimo rozkopaných chodníků a silnic čekala na obyvatele této části i nezbytná odstávka teplé vody. Po týdenní červencové byla naplánována ještě jedna srpnová a i ta proběhla bez problémů, i když si někteří obyvatelé tak trochu stěžovali. Ovšem jak rychle se zapomíná, mnozí mají jistě v paměti, kdy se v létě dělala každoroční odstávka teplé vody a ta o prázdninách trvala i tři týdny.
 
Děti vystavují v čajovně
Také o prázdninách mnoho návštěvníků zavítalo k posezení do Čajovny u sv. Mikuláše v Lounech. Pro chvilku odpočinku zde byla připravena nejen řadu čajů, ale i pravidelné výtvarné výstavy. Ovšem nevystavuje se jen v samotné čajovně, již při vchodu příchozí na schodišti jistě upoutá řada obrázků, které malují děti z lounských mateřských škol - tentokrát z Šafaříkovy ulice a Kpt. Nálepky.
 
Rybník nebude
            Dlouho přemýšlela lounská a postoloprtská radnice, zda by nestálo za úvahu obnovit Malnický rybník u Postoloprt. Louny hledají nějakou příměstskou plochu k rekreaci a toto byla jedna z variant. Podle odborníků a následné zpracované studie by však obnova přišla na více než šedesát milionů korun a navíc je pravděpodobné, že by se zde voda kazila a koupání by bylo stejně vyloučeno. Rybník s rozlohou 90 hektarů byl zrušen v roce 1832 a mimo jiné by se musela postavit i přečerpávací stanice s 300m potrubím. Navíc hrozí, že pro vysoký obsah dusíkatých látek, jež by do rybníka přiváděl potok Hasina, by byl rybník v létě plný jedovatých sinic. Po zvážení všech okolností radní definitivně záměr obnovit rybník odmítli.
 
Cyklistika - Mléčný závod
            Ve dnech 16. až 18. července se v Lounech a okolních vesnicích uskutečnil 17. ročník mezinárodního etapového závodu starších žáků. Celkových vítězem se stal Dán Mads Meyer, neztratili se ani závodníci pořádajícího Stadionu Louny, čtvrtý skončil Václav Pavlovský, šestý Martin Černý a desátý Tomáš Tykal. Nejnáročnější byla úvodní etapa v Tuchořicích, zvláště dal závodníkům zabrat kopec na Markvarec, zajímavé bylo i sobotní kriterium v ulicích Loun. Na start se postavilo přes šedesát závodníků ze šesti zemí.
 
Smlouva s Veneux-les Sablons
            Po vzájemných návštěvách byla ve středu 14. července podepsána ve Francii partnerská smlouva Loun s městem Veneux-les Sablons. Za naše město smlouvu o přátelství a vzájemné spolupráci podepsal starosta Jan Kerner, na cestě ho doprovázela místostarostka Věra Mirvaldová, tajemnice Renáta Čapková a vedoucí Francouzského klubu v Lounech Jana Klesalová. Město leží asi 50 kilometrů od Paříže a spolupráce, především u sportovců, je udržována zhruba dva roky. Již tehdy  místostarostka  Guyléne Nguyen Van připravila ve Francii pro naše turisty setkání se zástupci místních neziskových organizací.
 
Konec Interligy házenkářů
            Jen jednu sezónu (2003-2004) se ve městě hrála interliga házenkářů SHL Knauf Chemiko Louny. Mužstvo v minulosti stále postupovalo, až se dostalo do nejvyšší soutěže u nás, která se hraje jako interliga s mužstvy ze Slovenska. Louny jako nováček se v soutěži ubránil přesile trojice moravských celků (Kostelec na Hané, Zubří a Hranice) a ve čtyřčlenné skupině o záchranu si zajistil účast mezi házenkářskou elitou i pro příští ročník. Jenže přišly ekonomické problémy a Louny se do nového ročníku nepřihlásily. Hráči dostali volnost k hledání nového angažmá a mužstvo se takřka rozpadlo. Pro časovou tíseň (nebylo vůbec jisté, kdo by za dospělé hrál) se nepodařilo mužstvo přihlásit ani do 1. a 2. ligy a zdálo se , že mužská házená v Lounech skončí úplně. Mužstvo nakonec vzala pod svá křídla Lokomotiva Louny, známá velmi dobrou prací s mládeží a podařilo se celek dospělých, nyní již pod hlavičkou Lokomotiva Louny, přihlásit do Severočeské ligy, nejvyšší krajské mužské házenkářské soutěže. Byla přislíbena pomoc některých bývalých házenkářů, mužstvo postupně doplní i nejlepší dorostenci. I přes problémy je jednoznačným cílem postup do 2. ligy.
 
 
S R P E N   -   2 0 0 4
 
Požár márnice
            Hustý dým a typický zvuk hasičské sirény narušil poklidné prázdninové odpoledne v našem městě. Ve středu 3. srpna totiž musely na hřbitově kostela U 14. sv. Pomocníků zasahovat tři hasičské jednotky. Důvodem byl požár zdejší bývalé márnice, která se zřejmě stala místem pobytu, řekněme, problematické mládeže. To, jestli šlo o úmyslné zapálení, či o nedbalostní čin, začala šetřit policie ve spolupráci s hasiči. Škoda se odhaduje na 50 tisíc korun a do úklidu se ihned pustili pracovníci technických služeb. U požáru zasahovala profesionální jednotka z Loun a dobrovolné sbory z Cítolib a Líšťan.
 
Barendrecht – Louny 2004
            Ve středu 11. srpna odjela z Loun skupina cyklistů do holandského Barendrechtu, odkud bude odstartován již 5. ročník cykloturistické jízdy mezi družebními městy Louny a Barendrecht. Na cestě do Loun se v Německu k výpravě připojí i cyklisté z města Zschopau a příjezd před naší radnici je naplánován na 20. srpna. Poprvé se jízdy účastní také lounský starosta Jan Kerner, který se již od jara na tuto cestu pilně připravoval. Za naše město tak pojede tato sestava – Jan Kerner, Miloš Kříž, Dušan Vízner a Ivana Makariusová; čeká je zhruba 850 kilometrů.
 
 
Pamětní kniha
            Město Louny má již druhou Pamětní knihu radnice města Loun. První pamětní kniha byla založena v roce 1945 a po dopsání poslední stránky byla letošního roku pořízena kniha nová, druhá. Nejde o kroniku města, ale do této knihy se  zapisují či spíše podepisují vzácní hosté, např. v poslední době prezident Klaus, čestní občané města, jsou zde také podpisy občanů, jimž bylo blahopřáno k životnímu jubileu apod. Obě knihy jsou uloženy u starosty města.
 
Skautka na olympiádě
            Na letošní letní olympiádě v Aténách má zastoupení také naše město. Martina Růžičková, lounská skautka s přezdívkou Labuť, pracuje přímo v dějišti olympijských her. Se svými kolegy dbá na co nejlepší zázemí a servis sportovců ve vodáckém areálu v Schiniasu. Čeští skauti (bylo jich zde 29) hlídají vstupy do prostor pro sportovce a pomáhají jim s přenášením lodí. Vybrání Martiny považuje Standa Procházka, dlouholetý lounský  člen Junáka, za vyznamenání nejen pro ni samotnou, ale i pro lounský skauting.
 
Slavnost - Lounské vábení
            Tak  máme za sebou 1. ročník městských slavností Letní lounské vábení. Bylo by asi hodně odvážné myslet si, že se vše podařilo a že to byla super akce. Nechci zde ani náhodou znehodnocovat práci mnoha lidí, kteří se na přípravě slavnosti podíleli a věnovali slavnosti mnoho volného času.  Pokud se ale bude v této akci pokračovat, jistě by bylo dobré změnit či doplnit nejen náplň samotné slavnosti, ale především, vyvarovat se chyb, zvláště v organizaci. Možná by stálo za úvahu požádat o uspořádání někoho, kdo má již nějaké zkušenosti. Podle mého byla např.  špatná propagace (velice pozdní) a když mohlo být město „polepeno“ plakáty na výstavu Dům 2004, jistě se tak mohlo stát i s plakáty na městskou slavnost. I v tisku se mohla objednat třeba půl stránková propagace, lidem se někdy musí vše strčit až takzvaně „pod nos“. Ovšem také by to jistě chtělo i daleko výraznější samotný plakát, určitě by se vyplatilo, aby u každé soutěže či akce byl další velký transparent nebo poutač se šipkou tam a tam. Na každém stanovišti měl být i nějaký zástupce pro operativní řešení toho nebo onoho problému, jako třeba při malování na chodníku, kde byl Pod Šancemi problém s projíždějícími cyklisty (vede zde pro ně totiž stezka) apod. Na propagaci tak trochu doplatili i Sokolové. Podle jejich slov byla nejen pozdní, ale i zavádějící, na jejich stanovišti se nekonala žádná atletika, jak si mnohý mohl domýšlet z plakátů, ale netradiční čtyřboj od předškoláků až po seniory. Při odpolední a večerní akci bych si dovedl představit spíše soutěže spojené s vodou a koupalištěm, přetahování lanem nebo skákání v pytlích není zase až tak originální a televize z toho rozhodně reportáž natočit nepřijede. Ostatně mnohonásobně větší účast na následné oslavě řeky  jen dokázala, že lidé chtějí něco jiného, nového.  Z břehů a silničního mostu sledovalo „vodní divadlo“ několik stovek diváků, umělecké hodnocení přenechám odborníkům, já si však osobně myslím, že to zase až tak špatné nebylo. Ale asi mohlo být více světla, mnohým scházelo avizované slavnostní osvětlení řeky a jeden slaboučký reflektor to nemohl zachránit. Možná by stačilo začátek slavnosti posunout o hodinu dříve. Velice kladného ohlasu se dostalo kejklířům a divadelníkům na Pražské ulici. O první představení v 11 hodin byl zájem, jenže po poledni se pěší zóna vylidnila a divadelníci si museli své diváky shánět… Názorů na akci je už dnes několik a jak se říká, po bitvě je každý generál. Jako vždy je to samozřejmě otázka peněz, nápadů, ale také lidí ochotných pro to něco udělat. Teď už je jen na organizátorech, aby akci zhodnotili a posoudili, zda právě toto je ta slavnost, po které město touží.
 
 
 
Výstava Dům 2004
            Mimo městské slavnosti se o tomto víkendu také uskutečnila tradiční výstava Dům 2004. Na zdejší výstaviště přišlo přesně 20 840 návštěvníků a středem zájmu byly novinky ze stavebnictví a zařízení domácností. Pochopitelně zájem byl také o různé doplňky, a to jak do bytů, tak i domů, zahrad apod.
 
Prezident V. Klaus
            Lounský starosta Jan Kerner byl na neděli 22. srpna pozván do nedalekého Slavětína nad Ohří - na slavnostní dožínky tam totiž přijel prezident Václav Klaus s manželkou a doprovodem. Na farmě Lea Suchého prezident symbolicky posekal na kombajnu poslední metry obilí a zúčastnil se zahradní slavnosti na ukončení žní. Prezidentský pár byl uvítán sklenkou mléka a pláství medu, nutno dodat, že Slavětín má mezi obcemi skutečně výjimečné postavení. V žádné jiné obci, jež má 450 obyvatel, jsem nebyl třikrát, pouze ve Slavětíně, dodal při návštěvě prezident Václav Klaus.
 
Nová ředitelka ZUŠ
            Základní umělecká škola v Lounech má novou ředitelku. Na základě výběrového řízení byla do této funkce jmenována bývalá ředitelka stejné instituce v Žatci Jindřiška Riedlová. Své funkce se oficiálně ujme od nového školního roku, tedy od září. Ovšem již o prázdninách se seznamovala s novým pracovištěm a jak hned po jmenování uvedla, chce nejen zachovat dosavadní obory, ale nabídnout i něco nového. Zajímavostí má být například obor šermování.
 
 
Z Á Ř Í   -   2 0 0 4
 
 
Japonci rozšiřují provoz
            V průmyslové zóně Louny – jihovýchod se začal stavět další provoz japonských podnikatelů. Společnost Ishimitsu Manufacturing Czech se rozhodla rozšířit provoz a postavit vlastní halu. Doposud totiž byla v objektu s další japonskou firmou Aisan Bitron, která ve městě podniká už delší dobu. Slavnostní rituál s rýči se uskutečnil v pátek 3. září za účasti mnoha hostů. Společnost se zabývá výrobou součástek do automobilových motorů.
 
Kuriozity v muzeu
V pondělí 6. září byla ve zdejším oblastním muzeu slavnostně otevřena první poprázdninová výstava. Měla název Kuriozity z muzeí Ústeckého kraje a Louny byly třetí zastávkou této putovní výstavy. Na exponátech se podílelo všech jedenáct muzeí kraje a návštěvník zde našel opravdu velkou škálu kuriózních exponátů. Hned u vchodu např. zaujalo kolo „kostitřas“, nepřehlédnutelný byl parní kolesový parník Duchcov,  dále různé hudební nástroje, doplňky k oblečení, různí živočichové apod.  Výstava v lounském muzeu trvala až do 31. 10. 2004, poté byla s největší pravděpodobností instalována na Pražském hradě, o tom se v té době právě jednalo.
 
Zahradní město
            Jihovýchodní okraj Loun se mění k nepoznání. Nejen že zde vznikla nová ulice, ale již několik měsíců se intenzivně pracuje na budoucím sídlišti Zahradní město. Na místě bývalých kasáren, kde skončila demolice nepotřebných budov, se začíná s budováním inženýrských sítí. A v nedávných dnech zde bylo také otevřeno informační středisko, kde mohou případní zájemci o stavbu domu či koupení bytu získat co nejpodrobnější informace.
 
Člověk v přírodě
Ve dnech 10. až 12. září se na výstavišti konal další ročník populární výstavy Člověk v přírodě. Výstava byla spojena s Potravinářským a nápojovým salonem a navíc se v sobotu uskutečnila i mezinárodní výstava psů. Už tradičně byl největší zájem o expozici chovatelů, kde bylo vystaveno exotické ptactvo, ale i drůbež, holubi, králíci nebo bonsaje a květiny. V pavilonu C se představilo družební město Zschopau a v dalších pavilonech se prezentovali teraristé, akvaristé a další vystavovatelé. Na tuto akci přijelo i mnoho zahradnických firem se stromky, okrasnými keři a i skalničkami. Letošní výstavu navštívilo na 16 tisíc návštěvníků, na 150 vystavovatelů a 140 majitelů psů všech ras.
 
Nafukovací hala
            Téměř po roce příprav se podařilo začátkem září postavit, tedy „nafouknout“ novou nafukovací halu. Provozu ale zatím brání skutečnost, že nebyl položen koberec, na kterém se bude moci sportovat. Původně zde měl být položen umělý trávník, nakonec padlo rozhodnutí položit novinku – koberec, na který se aplikuje ještě posyp. Ovšem z důvodu možného rychlého opotřebení bude hala sloužit jen tenistům. Pro ty zde budou zřízeny dva kurty a hala bude v provozu po celý rok. Nafukovací hala má rozměr 36 x 36 metrů a středová výška dosahuje více než 9 metrů.  Do haly nepřetržitě proudí dvěma turbínami vzduch, při chladnějším počasí i teplo z plynových ohřívačů. Díky osvětlení se dá hrát i do pozdních večerních hodin. Celý projekt stál 2,8 milionu korun, město přispělo přivedením plynových a elektrických přípojek a investovalo i do renovace sociálních zařízení v přilehlé budově staré sokolovny. Halu bude provozovat sportovní klub LTC Louny.
 
Den památek
Letošní Den památek (uskutečnil se v sobotu 18.září) měl v Lounech dvě zajímavosti. Po dlouhých letech byla veřejnosti zpřístupněna Žatecká brána a také nejstarší zdejší církevní památka, kostel sv. Petra. Do Žatecké brány přišlo 230 návštěvníků a nejeden konstatoval, že bydlí v Lounech i několik desítek let, ale v bráně ještě nikdy nebyl. Žatecká brána lákala k prohlídce nejen místní občany, ale i děti z dětského domova či dokonce jednu paní, která velice natěšená přijela až z Prahy. Kostel sv. Petra navštívilo něco přes 190 návštěvníků a mnozí byli nemile překvapeni, v jakém stavu se nachází. Bohužel zde nebyl přítomen  ani žádný „památkář“, který by podal informace, co se s kostelem zamýšlí. A i když o hroby a zeleň je vzorně postaráno, je škoda, že ani na Den památek nebyl nikdo schopen zajistit důkladné vyčištění nejen samotného kostela, ale hlavně jeho okolí, kde hned vedle vchodu ležel tlející holub a halda peří a trusu.
 

Autosalon

            Poslední letošní výstavou byl na městském výstavišti Autosalon, který doprovázel sobotní Den policie. Během tří dnů (17. – 19. září) navštívilo výstavní areál 6 378 lidí, což je o něco méně než loňského roku. Automobily zde nabízelo dvanáct prodejců osobních vozů, čtyři prodejci nákladní a jeden sportovní vozy, bohužel zklamáním byla neúčast vystavovatele motorek. Velký zájem byl o ukázky práce policistů, pořadatelé napočítali  3 445 návštěvníků.
 
Baráčníci – 110 let
            V sobotu 25. září byl nejeden občan či návštěvník Loun překvapen netradičním průvodem. Jeho účastníci si říkali sousede, tetičko nebo panímámo a pantatínku. A zvláště děti se nestačily divit, cože to je za společenství.
Již od rána se na rychtě ve Stromovce (dlouholeté sídlo spolku) vítali domácí i přespolní členové spolku. Na půl jedenáctou byl totiž naplánován  odchod průvodu, kterým si připomněli 110. výročí založení Baráčnické obce Lounsko – Březenské a 80. výročí založení XI. župy Sdružených obcí Baráčníků Sever se sídlem v Mostě. Za zvuků dechovky prošel průvod po mostě přes řeku Ohři k Žatecké bráně a poté prošel historickou částí města. V čele průvodu bylo vidět jak historické vlajky, tak i nejvyšší představitele obce, včetně drába i ponocného. A právě jeho troubení dávalo na vědomí, že průvod přichází. A jen pro zajímavost, poslední průvod se uskutečnil před deseti lety a tehdy byl poprvé odhalen nový prapor obce, který vyšila paní Alžběta Tichá. Součástí celodenních oslav byl nejen slavnostní oběd, ale také i slavnostní zasedání a taneční zábava.
 

Běh Terryho Foxe

            V sobotu 25. září  se v Masarykových sadech uskutečnil již 13. ročník Běhu Terryho Foxe. Za pořadatelství Sokola Louny a Základní školy J. A. Komenského se na start letošního ročníku postavilo na 350 dětí a dospělých, což bylo mnohem méně než v minulých letech. Důvodem může být přesunutí běhu z centra města na výstaviště, ale podle mnohých je spíše důvodem nechuť k aktivnímu pohybu. Výtěžek z běhu byl opět věnován na sbírku na výzkum rakoviny.
 

Lounští fotbalisté

Kopaná má v Lounech velkou tradici, ostatně narodil se zde i jeden z nejúspěšnějších československých hráčů Ladislav Novák, který v listopadu převezme titul čestného občana našeho města. V současné době patří fotbalisté mezi nejpočetnější sportovní oddíl a při poslední návštěvě ve čtvrtek 30. září bylo na tréninku nejmenších na hřišti opravdu plno.
            Již deset let je předsedou oddílu Pavel Domecký, nejdříve „šéfoval“ na Meteoru Louny, po sloučení s Čechií (30.června 2000) pak zůstal včele nově vzniklého oddílu FK Louny. Právě od něho jsem se dozvěděl, že letošního roku mají celkem 6 mládežnických družstev, což je zhruba 170 dětí a o ně se stará 15 trenérů. V minulosti se zde dokonce kopala divize, v současné době A družstvo hraje v krajské soutěži 1. A třídu a na soupisce je 17 hráčů. Lounští fotbalisté mají k dispozici čtyři hřiště, tři travnatá a jedno škvárové. A jak mi řekl člen výboru Jan Fivebr, hlavní travnaté hřiště patří k nejlepším v soutěži. Hodně práce se udělalo také po převzetí areálu městem do svého vlastnictví. Jsou nové sprchy a WC, udělala se generálka střechy na tribuně a zastřešila se i malá tribuna.  „Je tu ještě hodně práce, neboť do stadionu se za poslední roky mnoho neinvestovalo a nebýt spolupráce s městem, jen těžko bychom udělali i toto,“ říká Pavel Domecký. A dále dodává, že v nejbližší době je zapotřebí udělat zateplení budovy, včetně nové fasády, natření tribuny nebo opravu elektrického vedení.
            Ale chod klubu, to je také nekonečná a dobrovolná práce několika lidí.  Pořadatelé při zápasech jsou většinou členové výboru či nehrající hráči. „Když k trenérům připočítám vedoucí mužstev a maséry, jde zhruba o 25 lidí a musím říct, že si jejich práce opravdu velice vážím. Škoda, že se nechce angažovat více lidí,“ dodává závěrem Pavel Domecký.
 
Elektroporcelán oceněn
            Lounská firma Elektroporcelán získala na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně prestižní ocenění – značku Czech Made. Podnik uspěl se svými keramickými izolátory, které plně vyhovují mezinárodním elektrotechnickým normám. Elektroporcelán vyrábí v závodech v Lounech a Merklíně na Karlovarsku izolátory pro vedení elektrického napětí.
 
 

Ř Í J E N   -   2 0 0 4

 
Dechovka ve Španělsku
            Dechový orchestr Základní umělecké školy v Lounech dosáhl velkého úspěchu ve Španělsku. Ve dnech 23. až 28. září se zúčastnil festivalu ve městě Tortosa, což je město ležící asi 200 km pod Barcelonou a asi 12 km od pobřeží Středozemního moře. Zájezd se uskutečnil spolu s  mažoretkami z Litvínova a jak se vyjádřil kapelník Jaromír Laksa, vystoupení lounské dechovky zde mělo velký úspěch. Pokud se akce bude opakovat i příští rok, není vyloučeno, že se naše dechovka do Španělska opět podívá.
 
Sportovní hala
            Ještě do konce letošního roku by měla být zpracována studie, která odpoví na otázku, zda je možné rozšířit sportovní halu. Tu v Lounech využívá stále více spolků, organizací a škol, které nemají vlastní tělocvičnu. Již nyní se sice dá vnitřek haly rozdělit závěsem, ale je to spíše jakési provizorní řešení. Studie bude vypracována na objednávku radnice a radní na ni vyčlenili sto tisíc korun.
 
Záchranka v novém
            V úterý 5. října bylo slavnostně otevřeno nové středisko Zdravotnické záchranné služby v Lounech. Na rekonstrukci panelové budovy v Rybalkově ulici přispěl 5 miliony Krajský úřad Ústí nad Labem a zbytek, asi 2 miliony, doplatila Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje. Rekonstrukce trvala od loňského listopadu, tedy asi deset měsíců,  středisko je nyní modernější a má vyhřívanou garáž pro sanitky. Díky přestavbě se středisko přestěhovalo do vlastních prostor a navíc mají sanitky výjezd přímo z Rybalkovy ulice a nemusejí již projíždět celým nemocničním areálem. Slavnostnímu otevření byl přítomen i hejtman Ústeckého kraje  Jiří Šulc.
 
Opravený pomník
            Pomník sovětským výsadkářům u kruhového objezdu v ulici SNP má novou desku - tu původní totiž někdo ukradl. Dlouho nebylo mezi veřejností známo, proč vlastně mají parašutisté dva pomníky, jeden zde a druhý Na Mělcích. Proto jsem byl požádán radnici, zda v archivu nejsou nějaké záznamy o této události. A našel jsem. Na Mělcích je pomník jako připomenutí místa, kde se výsadkáři raději zastřelili, než by padli do rukou německých vojáků. Pomník u kruhového objezdu je zase připomenutím místa, kde byli původně tito výsadkáři pohřbeni. Jenže občané Loun sem nosili květiny a Němci nakonec nechali padlé vojáky převést do Terezína.
 
Raškovy Louny
            Ve dnech 15. až 17. října se v místním loutkovém divadle uskutečnil 8. ročník přehlídky Dostaveníčko loutkoherců – Raškovy Louny. Toto setkání je národní nesoutěžní přehlídkou souborů, která se koná jednou za dva roky. Letošního roku si zde zahrálo osm souborů, zastoupena byla Praha, Český Dub, Chrudim, Plzeň, Libáň a domácí Louny. Spolek loutkářů v Lounech má v současné době 42 členů, z toho 22 je aktivních loutkoherců.
 
Ministr dopravy na radnici
V pondělí 25. října navštívil naše město ministr dopravy Milan Šimonovský.      S vedením města hovořil ministr hlavně o rozšíření silnice 1/7 Praha – Chomutov, o zchátralé budově Českých drah (bývalá poliklinika) na Tyršově náměstí a o přestupkové agendě. Ministr Šimonovský v případě budovy polikliniky slíbil rychlou pomoc, podle jeho slov by objekt měl být co nejdříve nabídnut ve veřejné dražbě k prodeji.
 
 
 
Dřevěné schodiště
            Mnohé občany Loun při procházce Pod Šancemi zaujala u městských hradeb stavba dřevěného schodiště. Jak se ukázalo, jde o únikový východ z prostor pro alternativní kulturu Multiprostor, který vznikl v bývalé radniční kotelně. Zřízení schodů nařídili hasiči v rámci požární ochrany a dřevěné jsou po konzultaci s památkáři. Schodiště je samonosné, proto nebyl důvod k zásahu do historické zdi, hradby jsou totiž zapsány v seznamu památek Ministerstva kultury.
 
Hilbertův dům
            Ani v druhé dražbě se nepodařilo lounské radnici prodat Hilbertův dům. Vyvolávací cena 5 milionů zůstala bez odezvy, ač jeden zájemce složil jistinu, dražby se však nezúčastnil.  Jak už dříve rozhodli zastupitelé, město třetí dražbu už nebude opakovat a dům bude k prodeji ve volné nabídce. Historickou budovu získá ten, kdo první složí na účet města 5 milionů korun.
 

Vydařený Halloween

Lounské mažoretky, dechový orchestr Jiřího Lošana a několik desítek masek a lampiónů. Tak vypadal ve středu 27. října průvod městem v rámci oslavy Halloweenu. Tuto takříkajíc „dovezenou“  slavnost uspořádal již potřetí zdejší Kiwanis Club Luna Louny a její vyvrcholení se uskutečnilo na prostranství Na Rynečku. Mimo vyhlášení nejhezčí masky a nejoriginálněji vydlabané dýně se děti mohly vydovádět při hudbě a závěrečném ohňostroji. Výtěžek za prodané občerstvení se už tradičně použije na pomoc dětem.
 
Letec Fajtl vyznamenán
            Generálporučík František Fajtl v.v., rodák z nedalekého Donína a čestný občan města Loun, byl při příležitosti 86. výročí založení Československé republiky vyznamenán. Stalo se tak 28. října na Pražském hradě a prezident Václav Klaus mu propůjčil Řád Bílého lva.  František Fajtl působil za druhé světové války jako letec RAF v Anglii a za svůj život byl vyznamenán několika řády, např. francouzským řádem Čestné legie, britským záslužným křížem, řádem SNP, medailí Za vítězství atd.
 
 
L I S T O P A D   -   2 0 0 4
 
Výstava panenek
V úterý 2. listopadu bylo v Oblastním muzeu v Lounech opět plno. Byla zde totiž slavnostně zahájena zajímavá výstava Panenky, medvědi a spol. Výstavu připravily ve spolupráci s muzeem členky Klubu panenky Praha Alena Benešová s Hanou Bystřickou a skutečně se bylo na co dívat. Na mnoha exponátech se návštěvníci dozvěděli o historii výroby panenek a také o materiálech, ze kterých se vyráběly či vyrábějí. K panenkám patří i kočárky a další různé doplňky. Proto nechybělo různé nádobíčko, nábytek, oblečení a právě i již zmiňované kočárky. A není jistě bez zajímavosti, že kromě panenek mohli návštěvníci zhlédnout i chlapečky. Část expozice byla věnována také medvídkům různých druhů a všech velikostí. Vždyť možná tato hračka patří mezi první, které děti dostávají.  Součástí vernisáže bylo i milé vystoupení dětí z lounského dětského domova. Výstava byla veřejnosti přístupná až do 16. ledna 2005.
 
Informační středisko
            Informační středisko na radnici prošlo koncem roku rozsáhlou změnou. Dříve se totiž informace jak o radnici samotné, tak i informace všeobecné podávaly u jednoho okénka, a to nebylo nejideálnější. Proto bylo rozhodnuto, že stávající okénko bude sloužit výhradně informacím pro občany, kteří jdou do budovy úředně. Boční vchod, který byl určen jen pro vozíčkáře, se tak stal i vchodem do nového informačního střediska, které je nyní samostatné a nabízí větší pohodlí turistům i pracovníkům samotným. Kromě map Loun a okolí si mohou zájemci koupit či objednat reklamní předměty i vstupenky na různá kulturní představení.
 
Stará vodárna
            K řece u mostu Veslařů už neodmyslitelně patří budova bývalé staré vodárny. V posledních letech zde sice našla útočiště alternativní kulturní scéna bratří Bambušků, ovšem po jejich odstěhování do prostorů bývalé radniční kotelny tato budova stále chátrá. A tak rada města rozhodla, že nevyužitou budovu za 806 tisíc korun prodá společnosti Barokní špitál, která ji měla od roku 1998 v pronájmu. Ta zde měla zájem provozovat vodní turistiku s tábořištěm a půjčováním lodiček. Ovšem Povodí Ohře mělo a má k těmto aktivitám výhrady. Jaké bude další využití budovy, ukáže čas.
 
Volby krajských zastupitelů
            V pátek 5. listopadu a v sobotu 6. listopadu se konaly volby do krajského zastupitelstva. K volbám v okrese Louny přišlo 17 759 (z téměř 69 tisíc), což je 25,79% účast. V Lounech vyhrála Občanská demokratická strana (ODS) s 41,2%, na druhém místě skončila Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) s 29,4% a třetí Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) s 12,1%. V celém okrese získala ODS 37,7%, KSČM 29,9% a ČSSD 14,5%. Díky tomu bude mít lounský okres v krajském zastupitelstvu toto zastoupení – MUDr. Vladimír Záhorský, lékař z Podbořan (ODS), RNDr. Věra Mirvaldová, místostarostka Loun (ODS), Mgr. Erich Knoblauch, učitel ze Žatce (ODS), RSDr. Stanislav Rybák, politický pracovník z Loun (KSČM), JUDr. Karel Krčmárik, podnikatel ze Žatce (KSČM) a RNDr. Václav Špilar, ředitel gymnázia z Petrohradu (ČSSD).
 
ZUŠ – 55 let
            V sobotu 13. listopadu oslavila Základní umělecká škola v Lounech 55. výročí od svého založení. Na programu byl koncert dechového orchestru a vystoupení mažoretek před městským divadlem, poté se v samotném divadle uskutečnil slavnostní program, kde se představili bývalí i současní žáci a také několik hostů. Po skončení, okolo 17. hodiny, se vydal průvod městem do Stromovky, kde byl připraven společenský večer, na kterém účinkovala řada hudebních skupin, vystoupily i soubory s literárně-dramatickými ukázkami.  K významnému výročí nechala ZUŠ vytisknout i barevnou skládačku s krátkou historií školy.
 
Divadlo – rok od otevření
Jak ten čas letí. V nedávných dnech tomu byl již rok, kdy bylo slavnostně otevřeno rekonstruované lounské dovadlo. Po dlouhém čekání a místy až dramatickém jednání se podařilo prosadit nejen jeho opravu, ale byla i odsouhlasena částka na celoroční provoz, což je důležité hlavně proto, že divadlo žije každým dnem. Nechci mluvit řečí čísel, ale je až neuvěřitelné, kolik tisíc diváků za tu dobu zavítalo do divadla a kolik akcí se uskutečnilo. A určitě nebylo mnoho těch, co v takový úspěch doufali. Divadelní přestávka byla přeci jen dost dlouhá. I letošní sezóna naznačuje, že o divadlo a jeho nabídku je zatím stále velký zájem.
To vše jsem si uvědomil v úterý 16. listopadu, kdy starosta města Jan Kerner předával cenu, která by se mohla v budoucnu stát tradičním oceněním. Do poslední chvíle bylo vše zahaleno tajemstvím a kupodivu se na veřejnost jméno oceněného nedostalo ještě před jeho vyhlášením. Dlouho jsem přemýšlel, kdo asi tak tu cenu dostane. Držitelem ceny „Počin roku“ se za letošní rok stal právě ředitel divadla Vladimír Drápal.  A myslím, že zaslouženě. Po jeho jmenování se totiž začalo šířit velké pochybování o správnosti rozhodnutí. Jsem moc rád, že pan Drápal všechny přesvědčil, že je mužem na svém místě. Věnoval zahájení provozu skutečně velkou péči a navíc si vybral výborné spolupracovníky, což je neméně důležité. Pracoval jsem v kultuře několik let, a tak to dovedu ocenit. Jsem o to více rád, protože i já jsem patřil mezi pochybovače. A navíc jako člen výběrové komise jsem nebyl jeho jmenování moc nakloněn. Je lepší být mile překvapen, než nemile zklamán…
 
Slavnostní večer města
            V úterý 16. listopadu se ve Vrchlického divadle uskutečnil Slavnostní večer města Loun, který měl v podstatě tři hlavní body, pokud tedy nepočítám raut (občerstvení) a kulturní program. Po slavnostním zahájení předal starosta a jeho zástupkyně cenu Počin roku 2004. Jak už jsem psal o něco výše, oceněn byl ředitel divadla Vladimír Drápal za uvedení do života před rokem rekonstruované divadlo. Druhým bodem bylo předání pamětních listů účastníkům ustavujícího setkání Občanského fóra dne 26. 11. 1989 a třetím předání titulů Čestný občan města. Před samotným aktem byl bouřlivým potleskem vestoje přivítán generálporučík František Fajtl s manželkou (také Čestný občan Loun), který při děkování podotkl, že atmosféra je zde lepší než nedávno na Hradě, kde přebíral státní vyznamenání.
Po pečlivém výběru bylo rozhodnuto, že tento čestný titul bude udělen pěti osobám. Prvním je Ladislav Novák, vynikající fotbalista, držitel stříbrné medaile z MS v roce 1962 a bronzové z ME 1960, který po skončení aktivní činnosti působil jako trenér československé reprezentace a také v belgických klubech. Od roku 1996 je předsedou Unie českých fotbalových trenérů. Bohužel ze zdravotních důvodů se nemohl slavnosti zúčastnit. Dalším v pořadí je Evžen Seidl, jenž je posledním žijícím členem lounské skupiny protikomunistického odboje. Ta byla dne 22. října 1949 ve vykonstruovaném procesu odsouzena k tvrdým trestům. A právě pan Seidl byl odsouzen na 20 let, odseděl si však jen 10,5 roku. Udělení občanství je vyjádřením úcty všem, kteří měli odvahu postavit se komunistickému režimu. Třetím je PhDr. Jan Sekera, zakladatel a ředitel Galerie Benedikta Rejta v Lounech. Vznik galerie a vytváření jedinečného sbírkového fondu zaměřeného na umění 20. století bylo jen jedním počinem.  Neopomenutelnou roli sehrála Galerie B. Rejta v 60. letech 20. století, kdy se stala centrem duchovního dění, a to nejen pro Louňáky. Čtvrtým oceněním je PhDr. Zdeněk Šesták, skladatel a významný muzikolog. Doslova životním dílem dr. Šestáka je objevení, zpřístupnění a následná popularizace „Hudby barokních cítolibských mistrů.“  Jako skladatel zkomponoval šest symfonií, dva houslové koncerty, devět smyčcových kvartetů a řadu dalších děl. Pátým v pořadí je bývalý starosta města Ing. Emil Volkmann. Za dobu třináctiletého působení ve funkci starosty města (1990 – 2003) došlo ke zcela zásadní proměně tváře Loun. Zároveň se mu podařilo založit tradici věcného a konstruktivního jednání zastupitelských orgánů města, kdy ve srovnání s jinými městy došlo k podstatnému omezení politického soupeření, které bylo nahrazeno věcnou diskusí nad řešenými problémy. Ing. Volkmann i dnes jako zastupitel umí naslouchat lidem a je také autorem legendárního výroku, že udělá z Loun „Perlu na Ohři.“
 
Nemocnice
            Lounská nemocnice má zase velké problémy. Když  se 1. července stala pražská společnost Nemocnice svaté Alžběty,s.r.o., novým majitelem nemocnice, zdálo se , že je z nejhoršího venku. Po zaplacení téměř 60 milionů se také musela zavázat, že zachová nejen lůžkovou péči, ale i současný stav pracovníků, a to po dobu pěti let. Majitel nemocnice chtěl mimo to i vybudovat nové oddělení následné péče a další rozšíření oborů. Jaké však bylo překvapení, když počátkem listopadu přišla neoficiální zpráva, že ministerstvo nejenže nepovoluje následnou péči, ale chce, aby nemocnice utlumila i stávající počet akutních lůžek, což by znamenalo zánik nemocnice. To vše by se mělo udát do konce roku 2005. Po této alarmující zprávě vystoupil v úterý 15. listopadu na městském zastupitelstvu města ředitel Nemocnice svaté Alžběty v Lounech Petr Landa. Přítomné seznámil se současným stavem,  s dalším rozvojem nemocnice a požádal o podporu na zachování nemocnice ve městě. Následně bylo i vyvoláno jednání zástupců nemocnice a města u hejtmana Ústeckého kraje, který nemocnici prodával a jenž byl návrhem z Prahy velmi znepokojen. Zatím nepadlo konečné rozhodnutí a vedení Krajského úřadu přislíbilo vyvinout velký tlak na Ministerstvo zdravotnictví, aby byla nemocnice v Lounech zachována.
 

VK Ohře má novou loď

Lucie Scholzová a Jana Křivánková byly dvě první závodnice Veslařského klubu Ohře Louny, které „okusily“ novou loď oddílu. Stalo se tak ve středu 17. listopadu na slavnostním křtu před loděnicí a za účasti sponzorů, členů a přátel klubu.  Nová loď „dvojka bez“ se jmenuje Střela a podle slov archiváře klubu Jaroslava Rychtaříka mají všechny zdejší lodě  jména po českých řekách, jen loď Tokio byla výjimkou. Světlemodrá Střela stála zhruba 170 tisíc korun, zakoupena byla za pomoci sponzorů a jak mi řekl kapitán klubu Pavel Bláha, patří k nejmodernějším lodím vyrobených u nás.
 
Vánoční strom
            Ve čtvrtek 25. listopadu byl na Mírovém náměstí ukotven vánoční strom. Tentokrát krásný stříbrný smrk darovala městu paní Hodková ze Žerotína. Strom byl vysoký více než 11 metrů a v zájmu veřejnosti ho postavili pracovníci Technických služeb města Loun.
                                                                                                                     
 
Galerie XXL
            Letošního roku byla v  lounské Galerii XXL slavnostně otevřena již pátá výstava. Stalo se tak v pátek 26. listopadu v pozdních odpoledních hodinách, tentokrát se představili studenti akademie výtvarných umění s profesorem Jiřím Sopkem. Výstavu zahájil kurátor Zdeněk Freisleben, zájemci si mohli prohlédnout díla celkem devíti umělců.
 
Rozsvícení vánočního stromu
            Šťastné a veselé aneb setkání u vánočního stromu“, to byl název pořadu, který pro lounské děti připravila na neděli 28. listopadu Jaroslava Ladrová ve spolupráci s Městem Louny. Už ve 14 hodin byl na náměstí zahájen program, který moderovala (a také zapívala) populární zpěvačka Heidi Janků. V programu „Děti baví děti“ vystoupily vesměs domácí kolektivy -  Taneční škola Luna, dramatický soubor ZŠ J.A. Komenského, Juniorský fitness klub, Pěvecký sbor Gymnázia V. Hlavatého, Klub E.F., Základní umělecká škola a Vánoční kvartet Jaroslava Kleina. Zábavné odpoledne plné tance, hudby, ale i her a soutěží bylo ukončeno zahráním koled z arkýře Daliborky a rozsvícením vánočního stromu. Příjemnou předvánoční atmosféru zvýraznila i řada prodejních stánků, kde bylo možno zakoupit jak různé občerstvení, tak i keramiku, adventní věnce, vánoční ozdoby, svícny a další drobné vánoční dárky. Podle ohlasu zúčastněných se zábavné odpoledne velice vydařilo a dle mého odhadu se na náměstí přišlo podívat více než tři tisíce lidí, pochopitelně hlavně dětí.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
P R O S I N E C   -   2 0 0 4
 
Úprava Holárkových sadů
            Počátkem prosince skončila v Holárkových sadech druhá část rekonstrukce , která docela výrazně pozměnila horní část pod vlakovou zastávkou. Po terénních úpravách zde byly nově vybudovány cesty, které jsou přírodní, s dřevěným obrubníkem a hlínou. Již dříve byly v této části instalovány pro děti různé prolézačky a houpačky.
 
Mikuláš
            Také letošního roku jsem se byl podívat v jedné z lounských rodin na příchod Mikuláše. Jak už to tak bývá, Mikulášové odměňovali a čerti strašili zlobivé děti. Ovšem letošního roku jsem měl dojem, že Mikulášů a čertů nějak ubylo. Ve městě byl až nečekaný klid, nenarušilo ho ani házení bouchacích kuliček a dalších petard.
 
Spolek rodáků
            V neděli 5. prosince navštívili Louny členové Spolku rodáků a přátel Loun z Prahy. Dopoledne navštívili Daliborku, nebo-li Státní okresní archiv Louny, a po krátké prohlídce města je od 15 hodin čekala ve Vrchlického divadle slavnostní vernisáž výstavy. Asi padesátka přítomných vyslechla nejen proslov Vratislava Jandy, ale i kulturní vystoupení žáků základní umělecké školy. Na mnoha exponátech zde byla přiblížena činnost spolku od jeho založení v roce 1946.
 
Nové vedení kraje
            Ve středu 8. prosince bylo v Ústí nad Labem zvoleno nové vedení Ústeckého kraje. Staronovým hejtmanem se stal na další čtyři roky ing. Jiří Šulc  (ODS), když dostal z 53 hlasů rovných 52, tedy i včetně všech komunistů. Naše město má v krajském zastupitelstvu  dvojí zastoupení, místostarostku dr. Věru Mirvaldovou (ODS) a Stanislava Rybáka (KSČM).
 
Tržnice
            Bohužel ani předvánoční nákupy neoživily městskou tržnici, které byla postavena u obchodního centra Luna. Občané, ale ani trhovci tomuto místu nepřišli ani po třech letech na chuť, a tak z velké části zeje prázdnotou. Především vietnamští prodejci se časem přesunuli do kamenných obchodů ve středu města, pár jedinců využívá soukromé pozemky (v centru je v podstatě jen jeden u divadla).
 
Eko autobusy
            V pátek 10. prosince byl ve městě nasazen první ekologický autobus s plynovým pohonem. Nízkopodlažní autobusy budou jezdit na linkách městské hromadné dopravy (MHD) a podle slov odboru místního hospodářství by měl provozovatel, Dopravní podnik Ústeckého kraje, do šesti let nahradit postupně všechny vozy, které v Lounech používá.  Město MHD dotuje a jak řekla tajemnice Renáta Čapková, v  roce 2005 se bude tato částka pohybovat cca kolem 3,8 milionu korun. Jízdné v Lounech patří k nejlevnějším v republice, jedna jízda stojí již delší dobu stále 5 korun.
 
Muzeum-vánoční trhy
            Staročeské vánoční trhy už mají ve zdejším oblastním muzeu velkou tradici a i tentokrát byl o akci velký zájem. Ve všech prostorách muzea, ale i v Pivovarské ulici stála řada stánků s ukázkami středověkých řemesel a výrobků. Nechybělo například řezbářství, kovářství, perníkářství, košíkářka, tkadlena či hrnčíř. V mnoha stáncích byla velká nabídka výrobků ze skla, dřeva, kůže nebo bylinek. Na obou nádvořích zněla dobová hudba v podání skupin Mizica Canora a Žaltář, k zahřátí se prodávalo svařené víno. Díky muzeu, společnosti Pravda a finanční podpoře města se tak mohli návštěvníci alespoň na chvilku vrátit do dob středověku. Středověké vánoční trhy přilákaly do muzea stovky spokojených návštěvníků.
 
Výstava betlémů
            Ve dnech 11. až 15.prosince se v kostele Církve československé husitské konala velkolepá výstava betlémů, které pocházejí ze sbírky manželů Poncarových z Loun a hned první den přišlo do kostela přes 500 návštěvníků. Vystaveno zde bylo na 170 betlémů nejen z klasického papíru, ale i ze dřeva, skla, slámy a dalších materiálů. Raritou se stal miniaturní betlém v ořechové skořápce, který byl také snad nejvíce obdivován. I tato výstava přispěla k předvánoční atmosféře ve městě.
 
Přejmenování ulice
            Lounští zastupitelé na svém prosincovém jednání jednohlasně schválili přejmenování části Jiráskovy ulice na ulici Zdeňka Suchana. Jde o část ulice naproti železniční zastávce Louny-střed (pod Letním cvičištěm) a město tak tímto uctilo památku zastupitele a dlouholetého přednosty Lokomotivního depa v Lounech. Zdeněk Suchan se jako propagátor železnice zasloužil právě o vybudování zastávky Louny-střed.
 
Počet obyvatel a bytů
            Podle údajů naší radnice žilo na konci září v Lounech 19 216 obyvatel a bydlí dohromady v 8 327 bytových jednotkách. Soukromých rodinných domků bylo 1 529, zbytek  občanů žije v panelových či jiných bytových domech. Ve vlastnictví města bylo 624 bytů, což je 7,5% z celkového počtu bytů. Je to tím, že v devadesátých letech došlo k velkému prodeji bytů do soukromého vlastnictví, převážně jejich stávajícím nájemníkům. V majetku města bylo i 92 nebytových prostor, z toho bylo 5 garáží.
 
Ekologické soutěže
            Konec roku je v Lounech také časem, kdy se vyhodnocují ekologické soutěže, vyhlášené Odborem životního prostředí Města Louny. A díky hezkému prostředí Vrchlického divadla mělo předání cen opravdu slavnostní atmosféru. Soutěžilo se v pěti oblastech: tvořivost a životní prostředí, soutěž škol ve sběru PET lahví, soutěž o nejhezčí a nejlepší nádobu na sběr odpadků, soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu balkónů a oken a poslední oblast byla příroda kolem nás očima dětí.  I tentokrát měla porota z čeho vybírat, a tak například v soutěži škol ve sběru PET lahví se stala vítězem Speciální škola Louny.Soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu balkónů a oken vyhrál Ivan Mašek ze Suzdalského náměstí. Velice populární je soutěž o nejhezčí nádobu na sběr komunálního odpadu. V kategorii popelnic vyhrála Mateřská škola v ul.Ktp. Nálepky, v kategorii kontejnery Mateřská škola, ul. Přemyslovců a absolutním vítězem se stal Ústav sociální péče pro mládež a jídelna pro důchodce, Fügnerova ul. Jejich hezký kontejner (přiložená fotografie) dodnes těší i kolemjdoucí a navíc vítězstvím získal ústav i 100% slevu na svoz odpadků. Na slavnostním dopoledni (úterý 14. prosince) bylo vyhlášeno i několik dalších kategorií ve výtvarné tvorbě, kde se zúčastnilo mnoho žáků lounských škol a Klubu E.F.
                                                                                                                                               
Vánoce
            Pokud  se poohlédnu po letošních Vánocích, mohu konstatovat, že byly jako každé jiné v posledních letech. Stejná výzdoba, stejný shon a stejné nakupování. Co se týče dárků, největší zájem byl tradičně o mobilní telefony, elektroniku a hračky pro děti. Opět vzrostl zájem o spotřebitelské úvěry, což znamená, že si občané půjčují peníze na splátky u bank a leasingových společností. Samotné svátky proběhly bez velkých problémů, starosta Jan Kerner navštívil i s rodinou na Štědrý den obyvatele domova důchodců a počasí bylo spíše jarní. Na druhý svátek bylo okolo deseti stupňů nad nulou a po zimě či sněhu nebylo ani památky. Jen pro zajímavost, když jsem psal o mobilních telefonech, tak během Štědrého dne bylo v České republice posláno telefonem rekordních 52,2 miliónu SMS, krátkých textových zpráv. Bohužel tím upadá posílání klasických vánočních pohlednic a přání k novému roku. Inu, technika je technika, ale možná je to  trochu i tím, že poslání pohlednice je rok od roku dražší…
Katastrofální zemětřesení
            Nebývá zvykem, aby městská kronika zaznamenávala jiné, než městské události. Ovšem čas od času se stane událost, která zasáhne celý svět. To byl případ neděle 26. prosince, kde u pobřeží Indonésie bylo velké podmořské zemětřesení s vlnami tsunami. Následné obrovské, místy až šestimetrové vlny zasáhly obrovskou rychlostí nejen Indonesii, ale i Thajsko, Srí Lanku, Indii, Maledivy a dokonce i velice vzdálenou Afriku. Podle odborníků takovéto zemětřesení bylo naposledy před 40 lety a ztráty na životech jsou veliké. K 1.lednu se našlo zhruba 130 000 obětí, z toho na 80 000 dětí, jsou předpoklady ale až na 200 000 obětí. K tomuto datu přišla o život i jedna česká turistka a 40 jich bylo pohřešováno. V celém světě se zvedla velká vlna solidarity, na postižená místa byla dopravována materiální pomoc, vzniklo mnoho finančních sbírek a mnohé bohaté státy odpustily postiženým oblastem část finančních půjček.
 
                                                                                                          Text a foto: Ladislav Bába
Ekostavby Louny AUTO ŠKODA MYSLIVEC CIE Automotive ČESKÁ SPOŘITELNA EPL ČEZ
;