Oficiální internetové stránky města Loun a Městského úřadu Louny

Mírové náměstí 35, 440 23 Louny
KontaktyFormuláře

Vyhledávání

Krmení volně žijících koček na území města

Krmení volně žijících koček, autor: Městská policie Louny

V druhé polovině března byl na návrh Komise pro životní prostředí Rady města (KŽP RM) Loun zahájen kastrační program toulavých koček. Toto opatření je v souladu se zákonem č. 246/1992 Sb., zákon České národní rady na ochranu zvířat proti týrání a představuje humánní způsob, jak snížit počet toulavých koček na území města.

Na základě informací od kastrujícího veterinárního lékaře Jiřího Mareše a ředitele Městské policie Louny Radka Baláše zhodnotila KŽP RM aktuální průběh kastračního programu toulavých koček. Kočky jsou ke kastraci odchytávány pomocí speciální odchytové klece, kterou instalují na vytipovaná místa strážníci Městské policie Louny v brzkých ranních hodinách. Lokality pro umístění klece vybírají strážnici na základě vlastních zkušeností i tipů od občanů. Jako návnada pro odchyt se neosvědčila komerční strava doporučovaná pro domácí kočky, naopak volně žijící kočky preferují silně aromatické sýry, ovařené kosti se zbytky masa a tuku. Doposud byla provedena kastrace u dvanácti jedinců.

Objevil se i případ, kdy neznámý dobrodinec odchycenou kočku z odchytové klece vypustil. Ačkoli je velké množství toulavých koček pro většinu obyvatel přítěží, neboť se často jedná o nositele nebezpečných chorob a parazitů, přesto někteří občané tyto kočky krmí. Neexistuje rovnítko mezi volně žijící kočkou a strádáním. Kočka je v našich podmínkách jeden z vrcholných predátorů a člověka příliš nepotřebuje. Kočky si vystačí s obstaráváním potravy samy. Využívají zdrojů z vlastního teritoria. Loví myši a další hlodavce, jsou prostě v mnohém prospěšné! Problémové začnou být až tehdy, když se jich více stáhne na jedno místo. A to začíná vždycky stejně. Tím, že jim někdo pořídí misku a začne je krmit.

Typické lokality, kde dochází ke krmení volně žijících koček, jsou sídliště Čs. armády, ulice V Oblouku, lokalita U Pramene, ul. Frötzlova a vnitroblok s garážemi přístupný z ulice Sladkovského. Odkládáním nádob s krmivem pro kočky, popřípadě budováním přístřešků pro tato zvířata se občané dopouštějí přestupku, a to neoprávněného záboru veřejného prostranství a znečišťování veřejného prostranství. Za toto jednání jim může být udělena pokuta. Vzhledem, že řada obyvatel nerespektuje tato pravidla, Město Louny zajišťuje úklid těchto prostranství.

Ing. Milan Skula  - předseda Komise pro životní prostředí Rady města Loun

Krmení volně žijíčích koček

Krmení volně žijících koček, autor: Městská policie Louny

Krmení volně žijících koček

 
Krmení volně žijících koček, autor: Městská policie Louny

Krmení volně žijících koček

 
Krmení volně žijících koček, autor: Městská policie Louny

Krmení volně žijících koček

 
Odchytová klec, autor: Městská policie Louny

Odchytová klec

 
 
22.6.2017 13:34:26 | přečteno 164x | Mgr. Kamila Jarolímková
 
Město Louny

Partnerská města

gemee logo mesto veneux znak
 
předchozí další
SSZML
Vrchlického divadlo
Měská knihovna
Městská pečovatelská služba
Domov pro seniory Louny
ZUŠ
Školní
J A Komenského
Kpt.  Jaroše
Prokopa Holého
Přemyslovců
ČSA
Šafaříkova
V domcích
Kpt Nálepky
Speciální
Dykova
Fügnerova
 

Městský úřad Louny
Mírové náměstí 35, 440 01 Louny
IČ: 00265209
DIČ: CZ00265209 

 
Telefon: +420 415 621 111
Fax +420 415621 000
Datová schránka: gc9bxmk
Kontakty MěÚ
Úřední hodiny
Elektronická podatelna 
 
Copyright © 2016 Městský úřad Louny
Public4u © 2000-2017
 
 
load